Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Vodopád na Šebrovce a Dubový kopec

Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)
Vodopád na Šebrovce Vodopád na Šebrovce

Procházka akorát tak na zimní odpoledne – necelých 9 kilometrů, v průběhu kterých se budete cítit natolik daleko od civilizace, že neuvěříte, jak blízko od Brna se nacházíte. Na vodopád znašený v mapách jako „Vodopád Šebrovka“ jsem se chtěl už dlouho podívat. A konečně na něj přišla řada. Tím víc to bude dobrodružnější, že nám nasněžilo. A do toho vysvitlo Sluníčko. Takže vzhůru do Svinošic!

Než jsme dojeli do Svinošic, tak se zatáhlo :-) ...ale to přece nevadí! Auto parkujeme na místě, které jsme objevili skoro před rokem při našem výletu na Babí lom a vyrazili jsme po vedlejší silnici do Šebrova (celou cestu jsme nepotkali ani jedno auto). Cestou náhodou odlovíme geocache GC23WNA Svinosice, která je nápaditě udělaná, ale oku starého kačera prostě neunikne!.

V Šebrově se u Zahradnictví u Kopřivů otáčíme ostře doleva na Pivní cyklostezku Petra Bezruče a jdeme jakoby zpět ke Svinošicím. Tady jsme se nechali nachytat a následovali cyklostezku i tam, kde jsme z ní měli sejít vlevo do údolí Šebrovky. No nic, tak jsme si 200 metrů zašli. Údolím Šebrovky, které je poměrně ostře zaříznuté, vede cesta, která ovšem často přechází přes potok z jedné jeho strany na druhou. Není to velký problém – vždy se to dá přejít suchou nohou přes klacky nebo kameny. Po necelém kilometru dojdeme v Vodopádu Šebrovka – což je asi metr vysoký skalní stupeň, který Šebrovka za „mohutného rachotu, tříštící se vody a mlžného oparu“ statečně překonává (prosím nesrovnávat s výletem na Kokořín!). Ale jako jo, je to pěkné místo a sníh tomu dodává další rozměr. Škoda, že bylo hodně tma na focení z ruky, takže fotky jsou nic moc.

O pár set metrů dál je na Šebrovce ještě jeden podobný skalní stupeň a celkově se potůček klikatí skalním dnem údolí. Za návštěvu to určitě stojí, navíc se tu dá odlovit keška GC5HTN6 Jaluch. V jednom místě jsme se rozhodli zkrátit si cestu a vydali se doleva do svahu v místech, kde jsme cestu spíše tušili, než že by tam opravdu byla. Nad svahem už ale pokračovala pěkná lesní cesta, která nás dovedla až na asfaltovou silničku a po ní pak doleva na rozcestí pod Dubovým kopcem – kdybychom se po ní vydali doprava (a pak po zelené), dostali bychom se na Bukovec

Odtud jsme pokračovali po červené turistické značce k přístřešku pod Dubovým kopcem a památníku Josefa Šotoly (keška GC3F26 Z Josef Sotola, ale tu jsme nehledali). 

Přístřešek Pod Dubovým kopcem a památník Josefa Šotoly na Google StreetView

Odbočili jsme z červené značky doleva na lesní cestu a přes plochý vrchol (528 m.n.m.) Dubového kopce jsme se vrátili na zelenou značku, po které jsme sešli (místy spíše zklouzli) zpět do Svinošic, odkud jsme vyšli.

Další informace

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.