Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Fotoaparáty

Fotoaparáty (44)

Strejda Honza Toman (29. dubna 1947 – 14. ledna 2015) celý život rád fotil. V důchodu pak sbíral fotoaparáty. Celkem jich měl okolo čtyřiceti. Byla by škoda to nechat jen tak. Proto jsem se rozhodl strejdovy fotoaparáty a příslušenství nafotit a vystavit je tady. Prostě takové malé virtuální muzeum. Strejda fotoaparáty většinou nekupoval, ale zachraňoval ze sběrného dvora. Časem mu začali staré fotoaparáty nosit také přátelé a známí. Některé přístroje proto nejsou ve zrovna ideálním stavu, ale většina je funkční. Třeba se mi časem povede zjistit k některým kouskům další zajímavé informace.

Miniaturní boxový fotoaparát Zeiss Ikon Baby Box Tengor.
Junka je celokovový fotoaparát na speciální roll-film vyráběný firmou Adox od roku 1930.
Kodak Vollenda 620 je středoformátový skládací fotoaparát vyráběný mezi lety 1934 – 1939.
Modernizovaný model Flexaret IIa, byl vybaven spoušťí vyvedenou ze závěrky nahoru směrem k hledáčkovému objektivu a závěrkou Metax 1s - 1/400s.
Flexaret IV byl první model u něhož byl oficiálně použit objektiv Belar 1:3,5/80mm - čtyřčočkový objektiv typu tmelený triplet.
Flexaret IVa na rozdíl od Flexaret IV umožňoval pomocí adaptéru použití kinofilmu. Uvnitř čela přetáčecího knoflíku byl umístěn ručně nastavitelný ukazatel druhu filmu.
Flexaret je středoformátová dvouoká zrcadlovka klasické konstrukce se zaostřováním na matnici, hliníkovým tělem a centrální závěrkou. Pracuje s filmem 120 navinutým na cívce B2, některé modely jsou po vložení adaptéru schopny snímat na kinofilm.
Pátá verze Flexaretu s natahováním závěrky spřažené s posuvem filmu a novou "tlačítkovou" spouští vedle hledáčkového objektivu.
Model Standard (některé zdroje ho uvádí jako Flexaret S) byl zjednodušením modelu VI.
Model VII byl vzhledově podobný modelu VI. Přinesl mnoho vylepšení. Do vínku dostal novou závěrku Pentacon Prestor s časy do 1/500.
Jednoduchý fotografický přístroj na svitkový film 120 s formátem obrazu 6x6. Vzhledově se tváří jako dvouoká zrcadlovka, ale je to pouze dojem.
Pod hrdým názvem Lubitel (Любитель), což v překladu znamená "amatér" se skrývá bakelitový přístroj jednoduché konstrukce původem ze Sovětského svazu. Lubitely pochopitelně nikdy nevzbuzovaly nadšení patřící technicky mnohem vyspělejším Flexaretům.
Zenit EM Olympic (Зенит EM) – pozdější olympijská edice (olympiáda v Moskvě 1980).
Agfamatic 1008 tele Pocket je "špiónský" fotoaparát. Natažení i převinutí filmu se děje roztažením fotoaparátu a následním stlačením po pořízení snímku. Fotoaparát má přepínatelmé objektivy – "širokoúhlý" 26 mm a "teleobjektiv" 43 mm. Přepnutím objektivu se upraví i hledáček.
Polaroid 600 OneStep EXPRESS Kompaktní stylový fotoaparát který s vámi může být všude.
Zorki (Зоркий) – v ruštině Bystrozraký.
Jednorázový fotoaparát

Hlavní nabídka