Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Raketová základna Rapotice / Zbraslav

Ohodnotit tuto položku
(5 hlasů)
Raketová základna Rapotice / Zbraslav Raketová základna Rapotice / Zbraslav

Díky kamarádovi jsem se dozvěděl o bývalé raketové základně protiletadlové obrany Brna, která byla vystavěna na konci osmdesátých let mezi obcemi Rapotice a Zbraslav na rozhraní Jihomoravského kraje a Vysočiny. V části areálu je nyní věznice Rapotice, ale většina plochy je pustá a zdevastovaná. Důvod vydat se na průzkum.

O historii základny se dozvíte na níže odkazovaníém webu fortifikace.net. Areál byl původně obehnán dvěma ploty – vnější byl drátěný a po dvaceti metrech následoval plný betonový. Mezi ploty byla původně mýtina pro pochůzky strážní služby – dnes hustě zarostá náletovými dřevinami (ostatně jako všude v areálu). Není potřeba nic přelézat, vnější plot již v podstatě neexistuje, brána vnitřního je jako Ementál. Oproti očekávání nejsou nikde žádné varovné cedule zakazující vstup, takže vzhůru dovnitř – nepřišli jsme nic ničit, ale podívat se na kus naší historie.

Při pohybu v areálu je třeba dávat pozor na různé šachty, které mohou občas překvapit. Prohlédli jsme si klamnou odpalovací rampu, prostor odpalovací rampy pro rakety S-200 používaný nyní jako střelnice a také asi nejviditelnější stavby – rampy na naváděcí radarovou techniku, díky kterým se radary dostaly nad úroveň vrcholků stromů.

Na rampě K-1B. Foto: Martin Karásek

Zbývá snad jen poděkovat, že tato raketová základna nemusela být nikdy použita, a že její vojenský význam ztratil velmi rychle smysl.

Další informace

Média

Galerie Obrázků

2 komentáře

  • Odkaz Komentáře Vlastimil Škrob čtvrtek, 21 červenec 2022 17:58 napsal(a) Vlastimil Škrob

    Jo byl jsem na vojně v 88, hospoda u Marečků,

  • Odkaz Komentáře Miki Kulics pátek, 24 leden 2020 10:07 napsal(a) Miki Kulics

    Zdravim. Tam som slúžil ako vojak základnej služby...budovali sme to tam od základov...rok 1985. Skvelý ľudia tam žijú dedine zvlášť pán Dolnicek,už nebohý ale mám krásne spomienky na neho a jeho rodinu.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.