Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Kuřimské štoly pod Zárubou

Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)
Kuřim – štoly pod Zárubou Kuřim – štoly pod Zárubou

Díky hodnému kolegovi jsem se včas dozvěděl, že město Kuřim zrekonstruovalo část štol pod místním kopcem Záruba, a že je možná prohlídka. Protože jsem blázen do různých bunkrů, a protože můj děda zažil v roce 1944 dva nálety na Flugmotorenwerke Ostmark (dnešní Zetor v Brně), z nichž jeden přečkal v podobné štole vykutané jako kryt pod Stránskou skálou, ihned mi zablikala kontrolka. Se štěstím se mi povedlo zarezervovat lístky (byla to úplně první prohlídka pro veřejnost a původně bylo obsazeno – na štěstí pro nás ale 4 lidé odřekli) na sobotu 22. prosince 14:00 hodin. 

Ve smluvený čas jsme čekali před štolou. Pan průvodcě přišel, prodal nám lístky (rodinné za příjemných 100 Kč, jinak dospělý 50 Kč a dítě 20 Kč) a vyrazili jsme do nitra hory. Uvnitř je moc pěkná expozice mapující důvody výstavby zbrojovky od roku 1941, stěhování Klötzner Flugmotorenbau z Hamburku v roce 1943, rozhodnutí vykopat štoly částečně jako kryt a částečně jako místo pro přesun výroby leteckých motorů do bezpečí podzemí, použití štol jako krytu civilního obyvatelstva na konci války v dubnu a květnu 1945 i nález nevybuchlé sovětské letecké pumy FAB-100 (která je tam přímo vystavená). Pan průvodce je nadšenec a moc pěkně o štole vykládá.

Závěr prohlídky patřil zadní části štoly, kde se díky geologickému složení (pískovec proložený vrstvami vápence) začínají vytvářet krasové jevy – pískovcem prosakuje voda, rozpouští vápenec, bere jej s sebou a na stropu štoly vytváří bílé krápníčky a na podlaze zase sintrová jezírka s perličkami.

Celkově návštěvu doporučuji, obzvláště, pokud vás trochu zajímá průmyslová a vojenská historie Brna a okolí. Možná se také časem povede zpřístupnit další části štoly (jak nám bylo s nadějí v hlase sděleno).

Další informace

Galerie Obrázků

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.