Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Křemešník (1/2): Pelhřimov – Křemešník

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Rybníček u Zálesí pod Křemešníkem Rybníček u Zálesí pod Křemešníkem

První část víkendového treku Pelhřimov – Křemešník – Čertův hrádek – Čeřínek – Kostelec u Jihlavy (druhá část je zde).

Ráno jsme vstávali v 5:30, abychom stihli Student Agency "žluťáka" do Pelhřimova. Tam nás autobus vyklopil o půl deváté. Poté, co jsme se zorientovali, zjistili, kde je v Pelhřimově krematorium, kterým směrem jsou Kojčice u Pejřimova a odkud – pokud jsou Hujerovi jsme vyrazili hledat zelenou turistickou značku, která nás vedla přes Skrýšov na Pavlovský kopec, kde jsme si dali první pauzičku a svačinku z nesených zásob.

Pak jsme seběhli do Pavlova, kde nás překvapil velký, ale neudržovaný zámek. Za Pavlovem byla další zajímavost – starý židovský hřbitov. Měla u něj být i geokeška, ale nepodařilo se nám ji najít. Zato jsme našli vybělenou kostru psa, takže holky mají na památku psí zuby :-).

Následoval už jen skok k Nemojovskému rybníku a kolem něj, s výhledy na kamenolom, do Radňova. Zajímavé bylo, že jsme šli částečně po stezce pivovaru Poutník, ale nikde (až na Křemešník) jsme nenarazili na hospodu. Kamenolom jsme v podstatě obešli a přes kopeček a rozcestí s krásným názvem Na Horách se dostali k Zálesí, Ivaniným rybníčkům a Stříbrné studánce. Zde jsme chvíli poseděli, občerstvili se (opět z vlastních zásob) a nabrali čerstvou vodu. Za tu chvíli, co jsme tam seděli, přijela ke studánce dvě auta nabírat vodu do kanystrů. Voda z okolí Křemešníku je od středověku známá tím, že díky stopovému množství stříbra v ní se nekazí. Údajně se v dávných dobách odtud vozila až do přístavů, kde si ji na dlouhé výpravy brali námořníci právě proto, že vydrží dlouho čerstvá.

Naše cesta pak vedla kolem tábořiště Slunečná paseka k Zázračné studánce pod Křemešníkem. Tato studánka je vlastně periodický pramen vytékající pravidelně v období od prosince do léta. Je také důvodem vzniku poutního místa Křemešník. Pramen vyvěrá pod oltářem v paličce a je sveden pod cestou tam, že vytéká ven naproti kapličce v hezky upraveném malém amfiteátru. Hned za kapličkou je poustevna znovuobjevená v roce 2000 při rekonstrukci kapličky. Ostatky jednoho ze zdejších poustevníků jsou uloženy v Kapli mrtvých na Křemešníku.

Od Zázračné studánky vede na Křemešník křížová cesta končící u Božího hrobu pod Větrným zámkem kousek od poutního kostela Nejsvětější Trojice na Křemešníku. My se ale nevydali přímo po křížové cestě, ale trochu jsme si to natáhli po naučné stezce Křemešník a na vrchol přišli z druhé strany. Následovalo ubytování v poutním hotelu Křemešník, malé osvěžení v restauraci, krátký odpočinek na pokoji a v 16:00 jsme šli na moc pěknou prohlídku kostela, blízkého okolí a rozhledny Pípalka.

Z celého dne jsme byli tak unavení, že po večeři neměl nikdo jiný nápad, než jít spát :-)

Další informace

Média

Galerie Obrázků

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.