Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Malenisko, Starý Světlov, Komonec

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zřícenina Starý Světlov Zřícenina Starý Světlov

Okruh ve Vizovických vrších z poutního místa Malenisko přes místní křížovou cestu, studánky Poutnickou a Sojsínku, vrch Komonec a zříceninu Starý Světlov je tak na dvě hodiny chůze, ale klidně se může protáhnout jak časově, tak vzdálenostně – k vidění i navštívení je toho v okolí dost.

Zaparkovali jsme přímo u poutního kostela Panny Marie Sněžné na Malenisku (pokud by bylo místní parkoviště plně, jsou další možnosti parkování níže – viz mapa).

Malenisko se nachází ve Vizovických vrších. Leží na úbočí hřebene Brda asi 1 km jihovýchodně od Provodova a 7 km západně od Luhačovic. Poutní kostel je zasvěcen Panně Marie Sněžné. Nicméně záhy zde začala být uctívána místní Panna Maria Provodovská. Vedle kostela je zřízen novodobý oltář pro bohoslužby pod širým nebem. Na úpatí dalšího stoupání je kaplička z roku 1865 a pod ní studánka se „svatou vodou” (vlastní zázračný pramen je údajně pod oltářem kostela). Od kapličky vede strmá Křížová cesta na vrchol hřebene. Křížová cesta končí další kaplí. (Zdroj: Wikipedie – https://cs.wikipedia.org/wiki/Malenisko)

Křížová cesta končí na hřebení pěknou kapličkou. Odtud se dá seběhnout k Poutnické studánce, kde jsme se dali doleva po lesní cestě, která nás dovedla k moc pěkně upravenému posezení u studánky Sojsínka, kde jsme odlovili kešku GC1HBCP - Sojsínka.

Pokračovali jsme dál k přístřešku Pod Komoncem, kde jsme se zastavili na oběd. Rozdělali jsme si oheň, ale vařili jsme na lihových vařičích. Jako předkrm byli utopenci (alias neplavci) v aspiku – pěkně s octem a cibulkou. Mezitím, než se uvařilo skoro pět litrů francouzské polívky jsme udělali svařené víno (a to včetně nealkoholické varianty pro děti).

Po obědě jsme vyrazili dobýt vrch Komonec. Po cestě jsme ještě u vysílače odlovili geocache GC1HZRG – Komonec (672 m.n.m.). Na Komonci jsme potkali dva turisty, co se marně snažili rozdělat oheň, aby si mohli upéct špekáčky. Protože jsme se podobně trápili na jednom z minulých výletů, poučili jsme se a nosíme s sebou pár kostek podpalovače, které jsme jim věnovali. Je to sice srabské, ale účinné.

Z Komonce jsme se blátem probrodili ke Starému Světlovu, kde jsme odlovili poslední dnešní geokešku – GCXEDX – Starý Světlov. Následovalo už jen doklouzání po zelené turistické značce zpět na Malenisko, kde se někteří členové výpravy stihli totálně promočit díky uklouznutí po mokré a lehce namrzlé trávě a sednout si do v ní proudící vody z tajícího sněhu. Naštěstí už to bylo přímo u auta.

Starý Světlov

Další informace

  • Začátek výletu: Poutní areál Malenisko
  • Délka výletu: 8 km
  • Datum uskutečnění: sobota, 06 únor 2021
  • Doba trvání výletu: 2 hodiny chůze

Galerie Obrázků

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.