Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Chřiby: Ze Zástřizel přes Starou cihelku na Vlčák a zpět

Ohodnotit tuto položku
(2 hlasů)
Chřiby – Stará cihelka Chřiby – Stará cihelka

Okruh (s ocáskem) v severozápadní části Chřibů od obce Zástřizly Studeným žlebem (skoro až) na Vlčák a zpět nabídne několik betonových artefaktů po stavbě dálnice, kterou se nikdy nepodařilo dokončit, unikátní Starou cihelku, pramen řeky Litavy a v neposlední řadě nádherné chřibské lesy.

Parkujeme za obcí Zástřizly kousek před jedním ze zdejších dokončených mostů nedokončené dálnice, přímo na zelené turistické značce, kterou budeme sledovat celým Studeným žlebem až nahoru k rozcestí Nad Studeným žlebem

Koukneme se na poněkud zanedbaný Památník padlých hrdinů a jdeme kolem dálničního mostu vedoucího odnikud nikam odlovit geokešku GC2FX8J Lesní podchod. Prostě si představte les, v něm na jednom místě vybetonovaný vstup se schody pod zem a o 25 metrů dál výlez. Pod pár stromy. Jeden vede alespoň pod lesní cestou, druhý ani to ne! Měla tu vést dálnice původně navržená Janem Antonínem Baťou, pro kterou všechny ty mosty, podchody a propustky stihli vybetonovat, ale na vlastní dálnici už nedošlo. Nejdřív kvůli válce, pak kvůli komunistům. A později původně projektovanou trasu nahradila dnešní D1. Zajímavé je, v jak dobrém stavu neudržovaný beton i po 80 letech stále je.

Po necelých dvou kilometrech přicházíme k další zajímavosti – ke Staré cihelce. Je to vlastně taková low-costová chřibská varianta slavného Ponte Vecchio – obytného mostu. Nepodařilo se mi s jistotou najít původ podivné stavby, některé zdroje tvrdí, že šlo o celnici nebo luxusní myslivecký posed, jiné, že šlo o úkryt pro lesní dělníky. Údajně ještě kolem roku 1950 byla místnost nad klenutým cihlovým mostkem vybavena nejen dveřmi a postelemi, ale i kamny. Dnes je vše v dezolátním stavu. Kvůli kluzkému terénu jsem se dovnitř neodvážil. U Staré cihelky je i keška GC2GHV1 Stará cihelka, kterou se mi ovšem najít nepodařilo.

O necelý kilometr dál je kousek pod cestou pramen řeky Litavy. Přístup dolů poněkud klouzal, ale nakonec byl pokořen. Vyznačené místo pramene (boudička) je nyní suché, ale zleva i zprava obtékané bujnými potůčky. Nad boudičkou je pamětní kámen od K. T. Noha Bučovice.

Od pramene Litavy je to už jen skok k rozcestí Nad Studeným žlebem. Kousek doleva je Vlčák, ale my se vydáváme to modré turistické značce doprava, pomalu zpět. Cestou ještě u rozcestníku Pod Mořdířkou ulovíme geocache GCVAGN Za modřínem a o pár set metrů dále odbočujeme z turistické trasy doprava a podle mapy trošku dobrodružně míříme dolů k zelené turistické značce, po které jsme šli nahoru. S trochou bahna na botách se nám to po chvíli podaří a „ocáskem“ míříme zpět k autu.

Zajímavá videa o plánované dálnici v Chřibech:

Další informace

  • Začátek výletu: Zástřizly
  • Délka výletu: 9 km
  • Datum uskutečnění: pátek, 26 únor 2021
  • Doba trvání výletu: 2:10 chůze

Galerie Obrázků

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.