Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Chřiby – Kudlovická dolina, Budačina, mohyly, Miláčka

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Budačina Budačina

Procházka tak na 3 až 4 hodiny (i s okouněním) ve východní části Chřibů nabízí jak místní typické bukové lesy s osamocenými pískovcovými skalními útvary, tak i studánky, jeskyni, několik přístřešků a, jako exkurzi do historie, staroslovanské mohylové pohřebiště. Počítejte s trochou bláta – naštěstí je v Kudlovické dolině také Kudlovický potok, kde se dá udělat základní očista.

Volba na lokalitu padla z toho důvodu, že je v podstatě stejně dobře dosažitelná jak z Brna, tak i ze Zlína. Vyráželi jsme z parkoviště Lubná u Rozsypalovy lesní osady a oběd měli naplánovaný hned o 300 metrů dál. Byly pro to tři důvody:

  1. Sraz byl až v 10:30, takže reálná příprava oběda začala kolem jedenácté a na dvanáctou bylo hotovo a i svařák byl vypitý.
  2. Po těch 300 metrech je pěkný přístřešek s ohništěm, který byl však obsazený, takže jsme nakonec vařili kousek od něj ve zbytcích násypny bývalého lomu.
  3. Po obědě jsme nádobí a odpadky odnesli zpět do auta a netahali to celou cestu s sebou.

Po obědě jsme vyrazili po zelené turistické ke skálám zvaným Budačina, kde jsme chvíli okouněli, šplhali po skalách a vlezli i do jeskyně, kde podle pověsti přebývali místní loupežníci Ondráš s Jurášem. Místní kešku GC1CFA7 – Anton Špelec, ostrostřelec jsme minuli. Poté jsme pokračovali po modré turistické značce k samotě Tabarky, kde jsme navštívili místní Mohylové pohřebiště:

Raně středověké pohřebiště s mohylami pochází z 9. století. Dříve se tu nacházelo 42 mohyl s dokladem kostrového způsobu pohřbívání. V současnosti zde zbylo 15 mohyl se stopamy po výzkumu. Zbytek zanikl vlivem lesního hospodářství. Mohyly dosahují výšky až 160 cm a délky do 11 m. (Zdroj: https://mapy.cz/s/jahofurene). Zde jsme také odlovili místní keš GC19PPG – Slovanské mohyly a někteří si i vyzkoušeli pohodlí mohyly...

Odtud jsme po lesní silničce klesali až k Trvajově studánce, kde jsme se napojili na zelenou a na hřebeni žlutou turistickou značku a vystoupali až na kopec Březová. No a následovalo závěrečné klesání zpět do Kudlovické doliny – kolem skalního města s pěkným tábořištěm, Zuzančiny studánky se stejnojmennou geocache GC2HCCE a skalního útvaru Miláčka dolů k silnici, po které jsme se vrátili zpět do výchozího bodu výletu.

Další informace

  • Začátek výletu: Kudlovická dolina
  • Délka výletu: 12 km
  • Datum uskutečnění: neděle, 31 leden 2021
  • Doba trvání výletu: 2:45 chůze

Galerie Obrázků

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.