Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Bohutice – Lurdská jeskyně a Minimuzeum ŘOP

Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)
Lurdská jeskyně v Bohuticích Lurdská jeskyně v Bohuticích

Po obědě nás to opět táhlo ven na nějakou procházku. Po poradě s mapou jsme vyrazili na Jižní Moravu do Bohutic. Už jsem tam kdysi (před dvaceti lety) byl kvůli focení na první verzi webu sdružení vinařských obcí Daníž, takže jsem věděl, že tam najdeme Lurdskou jeskyni, a zámek. Mapa prozradila i přítomnost druhosledových objektů ŘOP předválečného československého opevnění. A to už se nedalo odolat.

Zaparkovali jsme přímo u kostela a vydali se k Lurdské jeskyni, kterou zde v roce 1928 nechal k 70 letému výročí zjevení Panny Marie ve francouzských Lourdech postavit bohutický farář Antonín Prášek.

Pokračovali jsme dále po červené turistické značce do mírného kopce kolem hřbitova a kochali se rozkvetlou jarní přírodou a výhledy směrem na Pálavu. U rozcestníku Nad Bohuticemi jsme odbočili vpravo na žlutou značku směrem k bunkrům. Zde začíná také místní značení malými bílými štítky s černým trojúhelníčkem. Po zkušenostech bych doporučoval na žlutou značku neodbočovat, pokračovat po červené ještě dalších 400 metrů a odbočit doprava až poté – vyhnete se tak zacházce k základové desce a výkopu.

Mnichovská zrada zastihla budování opevnění v plném proudu. Díky tomu můžeme na tomto místě obdivovat nejen hotové objekty, ale také jejich torza, která byla opuštěna ze dne na den:

Kromě výše zmíněných rozpracovaných ŘOPíků spravuje místní Minimuzeum také dvě pevnůstky dokončené a nově zrekonstruované:

Mezi těmito objekty jsou obnoveny spojovací zákopy, palebné průseky a je tam také vybudovaný turistický přístřešek (https://mapy.cz/s/fejedopere) s moc pěknými a poučnými infotabulemi přibližujícími budování a funkcí ČS předválečného opevnění. Nechybí ani makety různých překážek.

Pohled ze stropnice ŘOP 16/6084/A-140

Pokračovali jsme po lesní cestě z kopce dolů směrem zpět na Bohutice a minuli ještě následující dva ŘOPíky:

V místech, kde cesta přechází přes trať je plácek pro parkování návštěvníků Minimuzea – kdo se nechce projít jako my, blíž se k Minimuzeu asi autem nedostane. My prošli Bohutice a obdivovali ještě místní sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Floriána a chvíli poseděli v zámeckém parku.

Poslední válečnou pamětihodností, kterou jsme v Bohuticích shlédli, byl památníček místním obětem první světové války, který se nachází přímo před kostelem.

Další informace

Galerie Obrázků

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.