Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Čebín, lom Na Kamínce a PP Na Lesní Horce

Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)
Lom Na Kamínce u Čebína Lom Na Kamínce u Čebína

Procházka z Čebína do lomu Na Kamínkách, studánce V Dolíku a zpět přes přírodní památku Na Lesní Horce je tak akorát na setřepání nedělního oběda. Procházka je to nenáročná a v případě pěkného počasí se dá posedět jak v lomu samotném, tak (s lepšími výhledy) nad ním.

Studánku V Dolíku je možné vynechat – její okolí je celkově neutěšené.

V horní části přírodní památky Na Lesní Horce jsem si všiml pozůstatků několika zákopů jak menších (s výhledem daleko do kraje směrem na Chudčice a Veverskou Bítýšku – pro pozorovatele (?)), tak větších (při pohledu od Chudčic již za horizontem – pro děla (?)). Vím, že v těchto místech byly po osvobození Brna na konci dubna 1945 zakopaní Němci. Nikde jsem však nedohledal bližší informace – snad kromě následujícího odstavce:

Po osvobození Brna se fronta zastavila na trase Řečkovice, Jinačovice, Veverské lesy, Chudčice a Veverská Bítýška. Zde fronta stála celých 14 dní, a tak byly Moravské Knínice neustále pod palbou, jelikož v lesích okolo vesnice bylo zakopáno německé dělostřelectvo a tanky.
(Zdroj: Historie a společenský život na Kuřimsku v letech 1918-1945, diplomová práce,  Bc. Jan Staroštík – https://is.muni.cz/th/fe8vw/DP_final.pdf)

Ví o tom někdo něco bližšího a podělí se?

Lom Na Kamínce u Čebína – místo konání 26. Česko–Slovenského potlachu v roce 2019

cbb

Další informace

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.