Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Pěšina Karla Morávka a Melatín

Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)
Pěšina Karla Morávka, podled na Bílovice nad Svitavou Pěšina Karla Morávka, podled na Bílovice nad Svitavou

Doslova pár kroků za Soběšicemi se otevírá pestrý les. Na některých místech si v něm můžete připadat jako ztraceni v „divočině“. Karel Morávek byl jedním z místních lesníků. O zdejší lesy se staral v první polovině 20. století. Byl vynikajícím odborníkem a zároveň ukazoval lidem, že lesy jsou částí naší krajiny a našeho domova. Za řadu pěšin a odpočívadel, po kterých se dnes procházíme a kde relaxujeme, vděčíme právě jemu. (Zdroj: https://www.pesinakarlamoravka.cz/)

Pěšina Karla Morávka vede ze Soběšic směrem na Melatín a končí na silnici před Lesní školou Jezírko (dnes červeně značená turistická trasa, tzv. Naučná stezka lesnická).
V úseku nad potokem Melatínem byla v roce 1972 pěšina upravena na lesní cestu, jejíž trasa byla nepatrně změněna.
Cesta nyní vede asi 4 metry nad památníkem, zbytky původní pěšiny těsně pod ním. Informační tabule, lavičky a odpočívadla kolem stezky jsou dnes (2011) vesměs zničeny vandaly, stezka sama není pravidelně udržována a místy je hůře schůdná. (Zdroj: Encyklopedie Brna - https://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?acc=profil_objektu&load=957).

My jsme prošli zhruba polovinu pěšinu, směrem ze Soběšic. Pak jsme sešli dolů do údolí potúčku Melatín a na rozcestí stejného jména se vydali do protější stráně na lesní palouk Luže s pomníkem pánů lesníků Havelky a Zieglera a přes horizont ke studánce Jana D. Kašpara. Odkud podle mapy přimo přes les ke studánce A. Dyka. A pak kolmo přes lesní cestu Vojanka neznačenou cestou zpět do údolí Melatína, které nás kolem Konšelovy studánky dovedlo až ke studánkám J. Tomečka a J. Doležala na okraji lesního palouku U Buku. No a odtud zpět přes rozcestí U Jezírka na parkoviště nad Soběšicemi, kde jsme přede třemi hodinami nechali auto.

Doporučujeme sportovní obuv a nebát se bláta ;-)

Další informace

Galerie Obrázků

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.