Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Kohoutovická Baba a Farinova zatáčka

Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)
Farinova zatáčka Farinova zatáčka

Po nedělním obědě – svatomartinské husičce – to chtělo alespoň krátkou procházku na „vyprdění“. Volba padla na Kohoutovickou Babu, kde jsme ještě nikdy nebyli. Rychlý pohled do mapy, nějaké památníčky, Farinova zatáčka, význačný strom... To by se za tu hodinku, než bude tma, stihnout dalo! Takže šup do auta a nahoru do Kohoutek.

Zaparkovali jsme na parkovišti Pavlovská a vydali se přes Kohoutovickou babu s památníčkem kohoutovického nadučitele Františka Bašného k pomníčku Vlastislava Kroupy. Tady jsme se otočili zpět a vyrazili k Dubu Trojáku.

Dub Troják na Kohoutovické Babě od Alex K.

Od tohoto lesního mohykána jsme lesní pěšinou zamířili k Farinově zatáčce, která je pojmenovaná po Italském závodníkovi Giuseppe Farinovi, kde jsme strávili nějaký čas prohlídkou pomníku a čtením informačních tabulí. Celé místo, které připomíná nejen onu tragickou událost uz roku 1949, ale také první (a dosud jediné) závody F1 na našem území, je velmi pěkně udělané.

Stalo se to již v prvním kole v lesním stoupání před Kohoutovicemi. Nikdo nemusel přihlížejícím stovkám diváků říkat, že se auta blíží. Ohlušující rachot sílil a diváci se natlačili do těsné blízkosti tratě až k příkopu, odkud je před závodem pořadatelský vůz uzavírající trať již jednou vyhnal. Již ale nebyl čas, již nebyla žádná síla, která by situaci stovek zvědavců změnila.

Giuseppe FarinaJako první projíždí princ Bira a pronásleduje jej horkokrevný Ital Giuseppe Farina. Ve zvířeném prachu však dlouhou levotočivou zatáčku přehlíží a vlétne do příkopu, který měl být v té chvíli prázdný. Nastal zmatek přehlušovaný voláním o pomoc, zoufalým křikem a pláčem. Sanitky naložily deset těžce zraněných. Dvěma z nich se stalo Farinovo Maserati osudným. O život mohl přijít i samotný Farina, který při havárii vypadl z vozu. Když se vypotácel zpátky na kraj silnice, stejnou chybu jako on udělal i projíždějící Angličan Parnell. V poslední chvíli však se stačil Farina odstrčit rukou, kterou si při tom vymknul.
(zdroj: http://www.e-kniha.com/farinova-zatacka.html)

Odtud už to byl jen skok (ale do kopce) zpět na Kohoutovickou babu. Zrovna, když se začalo vážněji stmívat.

Další informace

Galerie Obrázků

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.