Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Oslavka – Lamberk, Vlčí kopec, Gloriet a Sedlecký hrad

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Řeka Oslava z Lamberku Řeka Oslava z Lamberku

Půldenní výlet jednou z nejkrásnějších a nejdivočejších oblastí Vysočiny (a Česka vůbec) – údolím řeky Oslavy (Oslavky) v části mezi zříceninami Lamberk a Sedlecký hrad, loveckým zámečkem Vlčí kopec a vyhlídkou Gloriet. Pozor – tento výlet vyžaduje jednou řeku Oslavu přebrodit!

V aktuálním horkém počasí jsme na sobotní výlet hledali něco v lese a ideálně i s nějakou vodou. Volba padla na údolí řeky Oslavy, konkrétně na část uzavřeného údolí pod Lamberkem. Dopravu jsme řešili mastňácky autama, která jsme nechali na osvědčeném místě vedle cesty těsně před táborovým areálem U Lamberka kousek od Březníku. Odtud jsme vyrazili zkratkou na červenou turistickou cestu a úbočím nad Oslavkou směrem na Lamberk.

Cestou mi bylo smutno z toho sucha – od bot se prášilo a porosty kapradin na suťových polích byly právě akorát tak zralé na to posloužit jako náplň kalumetu. Potůček od Bumbálku dolů k řece v podstatě neexistoval a řeka samotná byla sjízdná i starším SUVčkem.

Lamberk

Na lamberku jsme se na chvíli zastavili kvůli dechberoucím výhledům na řeku pod námi. Kešku GCKCBQ – Lamberk máme odlovenou od roku 2010, tak jsme ji podruhé nehledali. Pokochali jsme se výhledy z Lamberku a vyrazili dál pod Pastýřku a zkouknout novou lávku pod Vlčím kopcem. Spousta lidí se mnou nebude souhlasit, ale já si myslím, že se ten mostek povedl, a že do údolí sedí. Časem získá patinu, přestane tak svítit, okolí nájezdů zaroste a údolí ho přijme sa svůj. Škoda jen, že ti, co už pod mostkem někdy (v dešti?) přespali, po sobě neuměli uklidit...

Využili jsme horkého počasí a prohřáté vody a v řece se přímo pod mostem vykoupali. Dá to sice trochu práce se smočit celý, ale jde to a je to velmi příjemné :-). Na blízkou kešku GC52XPH – skripina-5 jsme v zápalu vodních sportů úplně zapomněli.

Vlčí kopec

Po lázni jsme pokračovali po modré na Vlčí kopec. Tajně jsem se modlil za to, aby nahoře byla nějaká svatba nebo jiná akce, kde by se dalo vysomrovat pivo a limonáda, ale mé modlitby nebyly vyslyšeny. Odlovili jsme tedy geokešku GCX0JK – Vlčí kopec a pokračovali dál na Gloriet. Cesta byla okořeněna překračováním padlých děv kmenů, které tu zůstaly od poslední vychřice a místy docela pozměnily původní trasu stezky.

Gloriet

U Glorietu, což je drobná lesní stavba – taková věžička/kaplička, kterou nechal v duchu novoromantismu vybudovat ve svém polesí hrabě Haugwitz, jsme odlovili kešku GCKBRJ – Gloriet. Gloriet je (byl :() poměrně nedávno pěkně opravený, ale už se našli dobráci, co vnitřek vyzdobili různými nápisy. Výhledy z vyhlídky Gloriet moc nečekejte – okolí věžičky zarostlo vegetací, takže výhledy na řeku jsou poměrně chudé. Také kruhová teráska byla úplně zarostlá bodláčím a tudíž nejenže nepřístupná, ale i nevzhledná. Možná by stálo za zvážení zorganozovat nějakou trampskou údržbářskou akci ;-). Od Glorietu jsme pokračovali dále na...

Sedlecký hrad

Sedlecký hrad nebo též Nový hrad se nachází v záhybu řeky Oslavy poblíž vesnice Sedlec. Spolu s Lamberkem, který leží na protějším břehu řeky, tvoří tzv. hradní dvojici. U zříceniny se nachází keška GC10GDY – Sedlecký hrad, na kterou jsme už ale neměli sílu a náladu, protože jsme se těšili dolů k řece. Aspoň je záminka pro návrat ;)

Mezi Sedlecem a Lamberkem jsme v údolí prošli kolem Plechárny a v místech, kde na protějším břehu začíná červená turistická značka jdoucí od Náměště nad Oslavou stoupat do svahu jsme řeku přebrodili. Vůbec jsme s tím nespěchali, protože voda byla opravdu teplá a poskytovala vítané osvěžení. Na druhém břehu jsme chvíli náledovali červenou, uzavřeli kolečko výletu a došli zpět k autu.

Další informace

  • Začátek výletu: Areál U Lamberku, Březník
  • Délka výletu: 9 km
  • Datum uskutečnění: sobota, 18 srpen 2018
  • Doba trvání výletu: 2 hodiny chůze, celkově přes 4 hodiny s různým okouněním

Galerie Obrázků

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.