Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Vírská přehrada, hráz

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Vodní nádrž Vír I Vodní nádrž Vír I

Moje oblíbená zastávka a krátká procházka na protažení. Pohledy jak ze spodu na hráz, tak z koruny hráze na obě strany jsou fascinující. Hladina vody byla v létě roku 2018 tak nízko, že odhalila i konstrukci betonárky, která připravovala beton na stavbu hráze a při normálním stavu vody je oku skryta pod hladinou. Díky snížené hladině se na druhé straně přehrady vzdálilo její vzdutí notný kus od Dalečína a odhalilo základy zatopené obce Chudobín. Ty jsme viděli na výletě druhý den.

K Vírské přehradě mám i trochu osobní vztah, protože byla vyprojektována Ing. Františkem Tomanem, strejdou mojí maminky, díky kterému maminka vystudovala na brněnské stavárně "velkou vodu" a ví, jak takové přehrady projektovat a stavět.

Práce na projektové přípravě byly zahájeny již v roce 1938, byly však přerušeny druhou světovou válkou. Novým impulsem byla ničivá povodeň v březnu roku 1941 pro skupinu inženýrů v čele s ing. Františkem Tomanem, kteří přes zákazy okupačních úřadů začali pracovat na úvodních projektech vodního díla Vír. Díky této připravenosti se pak mohlo po válce skutečně začít s realizací. (Zdroj: Úvod ke stavbě přehrady)

Další informace

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.