Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Kozlany a zřícenina hradu Kozlov na (polo)ostrově

Ohodnotit tuto položku
(2 hlasů)
Vyhlídka na (polo)ostrov se zříceninou hradu Kozlov Vyhlídka na (polo)ostrov se zříceninou hradu Kozlov

Francie má svůj Le Mont-Saint-Michel (Horu Svatého Michala), my máme Kozlov. Obojí je takový ostrov – poloostrov. Drobné rozdíly bychom tu našli: St. Michel je v moři, Kozlov v Dalšické přehradě, St. Michel je zastavěný, na Kozlově je jen hrad (dobře, tak zřícenina (dobře–dobře, tak zbytky zříceniny)), ale to nemusí romantickým duším vůbec vadit. (Polo)ostrov Kozlov je místo, kam jsem se chtěl už dlouho podívat. Myslel jsem si, že to jde jen loďkou nebo v zimě po ledu. Ale ne, za nižšího stavu vody to jde i suchou nohou.

Na stránkách Povodí Moravy jsem našel stránku s údaji o aktuální výšce hladiny Dalešické přehrady. Výška hladiny byla přes den stabilní 377,29 m.n.m. Nikde jsem se ale nedozvěděl, jestli to z Kozlova dělá poloostrov nebo ostrov. Takže jsme se na výlet vypravili pouze s nadějí. Nebudu Vás napínat – čekal na nás poloostrov! Na Kozlov jsme přelezli přibližně ve 14:45 – a to suchou nohou. I když, technicky vzato, už tou dobou byl Kozlov vlastně ostrovem, protože jsme museli překročit asi 40 cm vodní plochy :-)

Na zpáteční cestě (o pouhých 15 minut později!) nás čekalo překvapení, protože hladina začala rychle stoupat. To bylo přesně ve tři hodiny. Žádné velké drama se nekonalo, ostrov Kozlov byl v té době stále v přeskočitelné vzdálenosti od pevniny. Díky tomu vám teď mohu dát poměrně přesnou informaci, kdy se Kozlovský poloostrov mení v ostrov a naopak. Takže:

Pokud je hladina Dalešické přehrady pod hodnotou cca 378,30 m.n.m., dostanete se na Kozlov suchou nohou (skokem). Dejte mi vědět do komentářů, pokud tuhle radu úspěšně využijete. Vlastně mi dejte vědět, i pokud se vyrácháte ;-).

Na Kozlově je i geocache CG10GBY - Kozlov, kterou jsme ovšem díky podceněné přípravě a slabému signálu na místě neodlovili.


(Foto: Jan Uher)

Další informace

Média

Galerie Obrázků

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.