Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Výlety

 • Hřebečské důlní stezky: 3. den
  Hřebečské důlní stezky: 3. den Druhý den skončil deštěm, který pokračoval celou noc až do rána třetího dne, které vás zastihlo v turistickém altánu Veksl u Mladějova. Protože jsme vyznavači hesla, že „není špatné počasí, je jen špatná nálada“, posnídali jsme, sbalili se a vydali se na cestu zpět do Hřebče.
  Číst dál...
 • Hřebečské důlní stezky: 2. den
  Hřebečské důlní stezky: 2. den Druhý den našeho třídenního výletu byl rozdělen na tři části – 1) sejít do Mladějova a najít průmyslové muzeum s úzkokolejnou železnicí, 2) Prohlédnout si muzeum a vykonat výlet vláčkem a 3) vyrazit z Mladějova směrem zpět k autu a najít si někde nocleh na druhou noc.
  Číst dál...
 • Hřebečské důlní stezky: 1. den
  Hřebečské důlní stezky: 1. den Hřebečovský hřbet a Hřebečské důlní stezky jsme měli na seznamu výletních cílů díky Toulavé kameře a hlavně Putování s párou. Takže lokalita byla jasná, teď jen naplánovat trasu a trefit se do provozu Mladějovské průmyslové železnice – úzkorozchodné tratě, která až do roku 1991 obsluhovala místní lupkové doly. Nakonec jsme zvolili víkendový výšlap „na těžko“, který vám v následující sérii článků přiblížím.
  Číst dál...

iTrubec – První pokusné měření v úlu (25.2.2018)

25.2.2018 – Byl proveden první „ostrý“ test zařízeni iTrubec a to přímo ve včelím úle.

 • Místo testu: ČR, Sklené nad Oslavou, 575 m.n.mořem
 • Teplota vzduchu: -8 °C den (-16°C noc).

Testované včelstvo má dva nástavky s mírou rámků 39 x 24 cm. Včelstvo se nachází ve spodním nástavku. Čidla zařízení měřící vlhkost i teplotu (každé) označené číslicí „1“ a „2“ , každé s čidel má jinou délku kabelu. Zařízení bylo volně položeno na horní loučky spodního nástavku, vedle byla uložena i powerbanka (zdroj) pro napájení.

 • První čidlo s kratším kabelem (čidlo č. 1), bylo volně položeno do prostoru na horní loučky spodního nástavku.
 • Druhé čidlo s delším kabelem (čidlo č. 2), bylo opatrně zasunuto mezi nástavky (spodní loučkou horního nástavku a vrchní loučkou spodního nástavku) poblíž chumáče včel (nikoli do něho, jen asi 2 – 5 cm od něho).

Načtené hodnoty 1 minutu po vložení byly:

 • Čidlo č. 1: 2,8 °C, vlhkost 38%
 • Čidlo č. 2: 1,2 °C, vlhkost 73%

Další připojení přes mobilní aplikaci bylo učiněno po asi 70 minutách od vložení:

 • Čidlo č. 1: 2,4 °C, vlhkost 92%
 • Čidlo č. 2: 6,2 °C, vlhkost 99,9%

Další data ukazují, že se chomáč včel pohybuje, protože se teplota a to hlavně na čidle č. 2 zvyšovala (měřeno nepřetržitě asi 10 minut na místě s připojenou AP pomocí BT a mobilu).

 • Čidlo č. 1: 2,3 °C, vlhkost 91,6%
 • Čidlo č. 2: 7,6 °C, vlhkost 99,9%

Zde je potřeba zdůraznit, že právě pro mrazy a nutnost včely co nejméně rušit, bylo čidlo č. 2 pouze zasunuto opatrně ke včelám, tedy nevyhledávalo se ideální umístění, šlo pouze o test zařízení v ostrém provozu.

Závěr krátkého testu

Zařízení funguje dle předpokladu, teplota ukazuje, že včelstvo je pořádku a úl se tedy nemusí otevírat, nebo více zkoumat, tedy základ byl splněn. Včelař může pohodlně kontrolovat základní stav včelstva.

Vlhkost je potřeba ověřit, ale načtená data čidlem č. 1 mimo včelí chomáč, tedy z prostoru úlu budou přesná, data z čidla č. 2 , která byla naměřena poblíž včelího chomáče mohla ovlivnit stékající voda ze strůpkové folie při otevření víka a nakapat do čidla.

Práce s aplikací je nyní také jednoduchá a pro začátek a testy dostatečné a funkční, připojení přes BT je dostatečně rychlé a spolehlivé i 5 m od úlu (dál nebylo testováno).

Doporučení a zjištěné nedostatky

Zařízení potřebuje více teplotních čidel, tak aby šlo monitorovat lépe prostor úlu. Nyní instalovaná čidlo pro svoji velikost nelze instalovat mezi rámky vertikálně (do včelí uličky), lze pouze horizontálně na loučky, nebo na okraje úlu mezi rámek a stěnu úlu. Tedy přidají li se dvě, až tři další čidla bylo by moudré aby to byla pouze teplotní čidla (pro svoji velikost na kabelu-stejná jako kabel samotný), tato čidla by šla vložit lépe do včelích uliček.

Monitorování vlhka by bylo na dvou od sebe dostatečně vzdálených místech v úlu (čidla nyní instalovaná teplota + vlhkost). Tím bychom spolehlivě hlídali i vlhkost v úlu při následných pokusech s ohřevem včel.

Zařízení při připojení přes BT by mohlo odesílat data v kratších intervalech, při práci a naopak v klidu a do záznamu není potřeba zase načítat data opakovaně každou minutu, ale stačí 1 x až 2 x denně.

Zde bych celý proces rozdělil na dvě možnosti využití.

 1. Na monitorování, kdy bude nutné neustálé napájení zařízení, tedy aktivita u samotného úlu během dne (vložení napájecí jednotky a vyjmutí vybité jednotky). Zde je zbytečné odesílat informace po 1 min.
 2. Kontrolní činnost pomocí zařízení, tedy při příchodu k úlu s trvale instalovaným zařízením, pouze připojení zdroje k USB vyvedenému z úlu očkem, nebo podmetem a načtení aktuálních dat z úlu od včel (tedy jednoduchá rychlá kontrola zda včely žijí). Zde je naopak nutné, pro rychlejší kontrolu data posílat častěji než po 1 min. A při tomto režimu i jako kontrolní zařízení řídící ohřev v dalších testech.

Samotná aplikace by mohla aktuální hodnoty a to i tomto testovacím procesu (teplota a vlhkost) mít ve větším zobrazení, tak aby při práci u úlu šlo rychle se zorientovat. Hlavně údaje o teplotě, kdy červená přímka s ukazatelem není potřeba, ale velké číselné hodnoty ano.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit