Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Hřebečské důlní stezky: 2. den

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Mladějovská průmyslová dráha Mladějovská průmyslová dráha

Druhý den našeho třídenního výletu byl rozdělen na tři části – 1) sejít do Mladějova a najít průmyslové muzeum s úzkokolejnou železnicí, 2) Prohlédnout si muzeum a vykonat výlet vláčkem a 3) vyrazit z Mladějova směrem zpět k autu a najít si někde nocleh na druhou noc.

První část byla jednoduchá – pokračovali jsme po naučné stezce na Mladějovské hradisko, které dle map slibovalo výhledy. Ty se ale kvůli vegetaci nekonaly. Tak alespoň popis místa:

Na kopci nad Mladějovem měli v 11. a 12. století výšinné hradiště Slované. Ve 13. století zde vznikl středověký hrad, který byl ve 14. století opuštěn. Na přístupové straně na západě jsou patrné zbytky příkopu a valu.
Hradiště, které se nazývá také Hradisko nebo Hausberg, je kulturní památkou. (Zdroj: https://mapy.cz/s/dehetademo)

Následně jsme z kopce seběhli do Mladějova a kolem několika zajímavých staveb (včetně ruiny roubeného fojtství) jsme šťastně dorazili do Muzea.  

Po prohlídce muzea a okružní jízdě Mladějovem v praAutobusu Praga RND jsme nasedli do vláčku a vydali se na 11 km dlouhou cestu až k dolům Hřebeč, v podstatě skoro do místa, kde jsme včera nechali auto) a zpět. Cesto bylo několik komentovaných prohlídek jak železniční techniky, tak pozůstatků po důlní činnosti.

Se zpátečním příjezdem do nádraží se spustil déšť, takže jsme vzdali původní nápad přenocovat v turistickém přístřešku Nová Ves u Kunčiny u bývalého dolu Hugo Karel. Místo toho jsme zamířili do turistického altánu Veksl, který byl přece jen blíže. Navíc se nám tato varianta odměnila dalšími dvěma průjezdy vláčků vracejících se z trati.

Pokračujte na třetí den výletu nebo se vraťte na den první.

Další informace

Média

Galerie Obrázků

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.