Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Nové dvory, Blansek, Pustý žleb, Suchdol

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Vývěr Punkvy, Pustý žleb Vývěr Punkvy, Pustý žleb

Rozkaz zněl jasně: Sraz v 10:30 v Nových Dvorech, na začátku Novodvorské aleje, dojdeme na zříceninu hradu Blansek, kde uvaříme oběd, po kterém se sklouzneme do Pustého žlebu, kde zkoukneme vývěr Punkvy a podle klouzavosti Salmovky buď vylezeme nahoru k Macoše nebo se vydáme Pustým Žlebem do Suchdola a vrchem zpět. Kuba byl na místě v 8:00, aby si cestu předem prošel. Zlínská sekce se trochu opozdila, ale už v 11:30 jsme se sešli na místě a mohli vyrazit. 

Na začátku cesty jsme obdivovali přícestník –  zvláštní malou stavbu připomínající boží muka. Vystavěl ji z vápencových kamenů v roce 1999 historik Mgr. Zeno Čižmář. Na blízkém stromě byla pověšena cedulka vysvětlující funkci této stavby s dalšími zajímavými informacemi. Slovo „přícestník“ je odvozeno od polohy stavby, která je „při cestě“, tedy přícestník. (Zdroj: Novodvorská alej na Wikipedii)

Dále už pokračujeme Novodvorskou alejí směrem k bývalému hradu Blansek. Uprostřed aleje odlovujeme kešku GCZGM5 Nové Dvory. U rozcestníku Nad Blansekem stojí turistický přístřešek. Rozhodujeme se, jestli vařit tady, nebo až na hradě. Někteří se vydávají stezkou dolů na hrad. Cestička je dost ledovatá a klouže, takže zříceniny dosáhne jen hrstka statečných, která následně uznává, že v přístřešku se bude vařit lépe a vrací se zpět. Cestou ovšem nezapomeneme na pěkně vyvedenou geokešku GCPTGN Blansek.

V turistickém přístřešku se rozjíždí několik vařičů na tekutý líh a vaří se dětský svařák z Tekutého ovoce Hrozen a jablko, dospělácký svařák z Dornfelderu a cca 8 litrů polívky. Čekání na var si zkracujeme steakem do ruky a růžovým vínem. Líh měl s velkým kotlíkem docela dost práce, ale nakonec se povedla výborná polévka s játrovými knedlíčky.

Po občerstvení a úklidu se část výpravy vydala zpět k autům (indisponovaní jedinci) a ostatní pokračovali skluzem na dno Pustého žlebu. Pod Salmovkou jsme si ještě udělali zacházku skrz Čertovu branku kolem dolní stanice lanovky na Macochu k Punkevním jeskyním a vývěru Punkvy. Překvapením bylo v době Coronavirové otevřené občerstvovací okénko, čehož jsme ihned využili a zakoupili čepovaný Birell (a preclík).

Pak už jsme pokračovali úžasným Pustým žlebem vzhůru až k rozcestníku U Vinšulky. Cestou jsme díky opadanému listí obdivovali skalní útvary na stěnách žlebu, které jsou jinak skryty v bujné vegetaci. Byli jsme svědky i jednoho další přírodního úkazu, kdy si v přibližně 15:15 hodin prorazil sněhem cestu vodopád napájený vodou z tajícího sněhu. Měli jsme to štěstí, že jsme šli zrovna kolem a viděli tu hnědou vodu razit si cestu bílým sněhem na dno Pustého Žlebu. Nejprve jsme slyšeli hukot přibližně dvoumetrového vodopádu asi 70 metrů od cesty, ale za několik málo minut už hnědá voda tekla přes cestu na dně Pustého žlebu.

Po zelené turistické značce jsme kolem chráněné Suchdolské babyky s nádherně provedenou geocache GC76PRN Suchdolská babyka vystoupali do vesničky Suchdol, kde jsme ještě zvládli jednu lehkou kešku GC6HZAY Suchdol. Pak už jsme se po silničce s minimálním provozem vraceli zpět do Nových Dvorů. 

Další informace

Média

Galerie Obrázků

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.