Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Památník tankové bitvy u Staroviček (1945)

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Památník tankové bitvy u Staroviček Památník tankové bitvy u Staroviček

„Po zásahu Panthera jsme zastavili, abychom se rozhlédli. Mlha již nebyla tak hustá, jako před chvílí. Na několik okamžiků se kolem nás rozhostilo nepředstavitelné ticho. Přerušil jej až křik Babuškina: ,,Levo! Tříštivý, tříštivý, nabíjej!“ křičel na svého nabíječe. Co jsem spatřil následně, bylo šokující. Kopec po levé straně byl doslova obsazen Panthery, některé jsme měli i v týlu.“  (Zdroj: http://www.starovicky.cz/data/14969.pdf)

Kolem tanku jezdíte po dálnici D2 – nejde si ho nevšimnout zejména po cestě z Brna na Bratislavu. Tyčí se na žulovém podstavci v táhlém stoupání za Hustopečí (už je naštěstí zelený, ale bývaly doby, kdy byl i růžový). Zpomalením na 130 km/h vzdáte nejen hold hrdinům, ale ušetříte i za pokutu, protože na odpočívadle u tanku často pomáhají a chrání policajti.

My jsme se u památníku zastavili na zpáteční cestě z výletu na levandulovou farmu ve Starovičkách a rozhlednu Slunečná.

O tanku jsem věděl velice málo – a i to málo bylo zajímavé:

 • Podle dostupných informací byl tank přivezen po železnici ze Slovenska do Zaječí. Odtud se dostal po vlastní ose až k památníku, kam ho vyzdvihly dva těžké jeřáby. Památník byl slavnostně odhalen v roce 1975 k 30. výročí osvobození Československa. Do roku 1989 se o tank starala posádka z Vyškova. Nyní se o něho stará obec Starovičky. Více zde: https://kvhmz.webnode.cz/badatelna/tank-t-34-ve-starovickach 
 • V současnosti se jedná o poslední sovětský tank T-34 na Moravě, který je instalovaný na pietním místě.
 • Připomíná tank T-34/85 s věžovým číslem 200, se kterým osádka:
  • Mirenkov Ivan Stěpanovič – podporučík, velitel tanku, 21 let
  • Kudrjašov Vasilij- mladší seržant, řidič / mechanik, 20 let
  • Babuškin Izjaslav ,"Sláva" – seržant, velitel děla T34 / střelec, 26 let, bývalý učitel matematiky
  • Levin Anatolij "Leva" – seržant, nabíječ děla T34, 19 let
  • Marčenko Michail – střelec / radista
 • narazila na několik německých tanků Panzer V Panther a jiné obrněné techniky a svedla za značných vlastních ztrát vítězný boj, čímž zajistila nezdržení příprav operace na osvobození Brna.

Popis průběhu bitvy z různých zdrojů se liší - v každém případě ale dva (z toho jeden hned na začátku vyřazený) sovětské tanky T-34/85 porazili materiální převahu Německé armády. Částečně se tak asi stalo i díky náhodě, mlze, protože podle popisu sovětský tank v podstatě v plné rychlosti minul tanky protivníka a dostal se jim do týlu.  

O tankové bitvě je možno si přečíst informace na pěkně zpracované infotabuli přímo u památníku, nebo třeba na stránkách KVH Starovičky http://www.kvhstarovicky.cz/index.php?p=3 (případně v přiloženém PDF staženém z webu Staroviček).

Potěšilo mne, že jsou okolí i památník pěkně udržované – přece jen se jedná o součást naší historie. O to více mne mrzí, že památník není nijak označen ani na dálnici, ale ani na paralelní silnici Hustopeče – Starovičky. Takováto místa bychom měli udržovat v paměti a připomínat dětem.

Pár desítek metrů za tankem je další improvizovaný památníček, na kterém jsou dnes již těžko čitelné nápisy: Jirka Melichar, 15.?.1967, Jednoho dne se vrátím ????  K památníčku se mi podařilo zjistit jen tolik, že je věnovaný Jiřímu Melicharovi, podivínovi ze Staroviček, který byl někde v těchto místech naposledy viděn 12. 10. 2011 o půl sedmé ráno, jak na silnici mezi Starovičkami a Hustopečemi převážel, jako obvykle, na ruční kárce kovový šrot. Přesto, že Jirku od té doby nikdo neviděl, stal se později jednatelem a jediným společníkem pražské společnosti Velantis, která  je podle Hospodářských novin jedním ze sponzorů strany LEV 21. Společnost, která se zabývá například pronájmem nemovitostí nebo stravováním, a která darovala straně spojené donedávna s Jiřím Paroubkem čtvrt milionu korun. Při rozsáhlé pátrací akci nalezla policie poblíž starovičského tanku pouze jízdní kolo potřísněné krví. A také ruční kárku tehdy čtyřiačtyřicetiletého muže,
(Zdroj: https://breclavsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/podvod-melichar-je-jednatel-20150112.html)

Další informace

Média

Galerie Obrázků

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.