Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Naučná stezka Pěšky krajem malíře Františka Mořice Nágla v Kostelní Myslové

Ohodnotit tuto položku
(2 hlasů)
Naučná stezka F. M. Nágla v Kostelní Myslové Naučná stezka F. M. Nágla v Kostelní Myslové

Na naučnou stezku s názvem Pěšky krajem malíře Františka Mořice Nágla v Kostelní Myslové jsme narazili nejdříve v mapě, když jsme hledali nějaký kratší výlet na zpáteční cestu z dovolené. Na stránkách Regionu Vysočina jsme tak našli slibný popis stezky:

Naučná stezka Pěšky krajem malíře Františka Mořice Nágla začíná a končí na návsi v Kostelní Myslové. Odtud nás zelené psaníčko povede k chátrajícímu statku, rodnému místu malíře Nágla. Pěšinou podél potoka Myslůvky dojdeme k Nechvátalovu mlýnu a cestou budeme míjet kamenné stavidlo bývalého rybníka a kámen s hamrovým znamením z roku 1888. Od mlýna se vydáme po silnici zpět do Kostelní Myslové. Na informačních tabulích se seznámíme s tvorbou a životem akademického malíře Františka Mořice Nágla, s historií obce a s osudy lidí žijících v tomto kraji na počátku 20. století. V kraji střeženém horou Javořicí stával u potoka Myslůvky malířův rodný statek, v němž rod Náglů žil po celé generace. Bývali to nejen dobří hospodáři, ale také nositelé kulturních a společenských tradic pro celou Kostelní Myslovou. Pro malíře F. M. Nágla (1889 Kostelní Myslová -1944 Osvětim) byla zdejší půvabná krajina nejenom místem odpočinku, ale také zdrojem inspirace pro výtvarnou tvorbu i pro celý jeho život. Celá rodina Náglova zahynula kvůli svému židovskému původu během druhé světové války v koncentračních táborech. Zapomenuté obrazy a zpustlý chátrající statek v Kostelní Myslové dodnes připomínají Náglovu rodinu i osudy evropských židů.
(zdroj: http://www.region-vysocina.cz/naucna-stezka-pesky-krajem-malire-frantiska-morice-nagla-cx354)

...rozhodli jsme se tedy Kostelní Myslovou navštívit a stezku si projít.

Kostelní Myslová je málá vesnička s pěknou návsí, na které je (alespoň pro děti určitě) největší atrakce celé stezky - venkovní kuželková dráha. Podle mapy z mobilu jsme se zorientovali a vyrazili správným směrem po naučné stezce malíře F. M. Nagela. První část je pěkná, jde se kolem několika rekonstuovaných a udržovaných stavení, náhonu, který hlídá socha vodníka a rybníčku s lekníny až k ruině Nagelova statku. Tady jsme se trochu ztratili, ale díky mobilu napotřetí našli správnou cestu (Nejde se kolem mlýna nahoru k JZD, jak by se mohlo zdát, ani pod mlýnem přes pastvinu, ale hned pod mlýnem se přejde po zídce na hráz náhonu, po které se pokračuje.

A tady začíná džungle. Stezka je zarostlá, místy rozbahněná, mostek přes náhon leží rozpadlý v náhonu, cesta přes pole/bažinu vede po pás vysokými kopřivami... Prostě nic moc a hlavně za obnoveným rybníkem na Myslůvce už není opravdu co vidět, protože Nechvátalův mlýn je vlastně jen ruina, ke které se jde zarostlou cestou a od něj pak po silnici.

Pokud sem někdo zavítá, doporučuji se u obnoveného rybníka (po asi 1,5 km) otočit a vrátit se stejnou cestou zpět - vše podstatné jste už stejně viděli. Škoda, stezka by to mohla být pěkná. Stačilo by ji trochu udržovat, vylepšit značení a třeba přidat nějakou atrakci (třeba pár geocachí, kterých v blízkém okolí moc není, by jistě dokázalo přitáhnout více turistů).

Další informace

  • Začátek výletu: Kostelní Myslová
  • Konec výletu: Kostelní Myslová
  • Délka výletu: 4 km
  • Datum uskutečnění: středa, 06 srpen 2014
  • Doba trvání výletu: 1,5 hod

Galerie Obrázků

Více z této kategorie: Slavonické podzemí »

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.