Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Pevnost Dobrošov

Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)
Dělostřelecký srub N-D-S 75 Zelený pevnosti Dobrošov Dělostřelecký srub N-D-S 75 Zelený pevnosti Dobrošov

Středně náročný cyklovýlet z Bartoňovy útulny Peklo přes Dobrošovskou pevnost, Jiráskovu chatu sruby Jirásek, Lom, Březinka a Lázně do Náchoda a kolem Metuje po cyklostezce zpět do Pekla.

Tvrz Dobrošov

Tvrz Dobrošov byla součástí plánu výstavby dvou pěchotních a dvou dělostřeleckých srubů, otočné dělostřelecké věže, minometné otočné věže a vchodového objektu. Stavba začala v roce 1937 a práce rychle postupovaly, ale v roce 1938 byly definitivně zastaveny. Zůstalo tak u stavebního dokončení pouhých tří objektů - pěchotních srubů N-S 72 Můstek a N-S 73 Jeřáb a dělostřeleckého srubu N-S 75 Zelený. Za dobu prováděných prací bylo vyrubáno 1750 metrů spojovacích chodeb a 750 metrů podzemních prostor, kterou vedou v hloubce 20 – 39 metrů pod povrchem terénu. Srub Jeřáb dokonce využili roce 1940 okupanti k natáčení válečného týdeníku, jehož součástí byla ukázka dobývání Maginotovy linie. Ta, jak známo, byla pevnostním systémem Francie a posloužila jako vzor pro vybudování dalších pevnostních systémů, především československého opevnění.
(Zdroj: http://www.pevnostdobrosov.cz/).

V každém případě je potřeba prohlédnout si toto obrovské stavební dílo na vlastní oči – je naprosto neuvěřitelné, kolik úsilí bylo potřeba na stavbu takovéhoto obra!

V Dobrošovské pevnosti se mimo jiné v roce 1979 natáčel i Maďarský Sci-Fi, válečný a dobrodružný film Pevnost - Az eröd (https://www.csfd.cz/film/29311-pevnost/prehled/).

N-S 73 Jeřáb

Ve srubu jsou k vidění originální kresby, které tam vytvořil svobodník Eduard Zicháček, roztrpčený ze zářijových a říjnových událostí roku 1938 a z okupace pohraničí. Více viz: http://hradec.idnes.cz/jerab-v-pevnosti-dobrosov-09u-/hradec-zpravy.aspx?c=A150813_2183914_hradec-zpravy_pos 

Běloveský pevnostní skanzen

http://www.brezinka.cz 

Pěchotní srub N-S 81 "Lom"

V objektu je expozice věnovaná československému opevnění. Prohlídka je individuální, bez průvodce.

Pěchotní srub N-S 82 "Březinka"

Objekt je zcela zrekonstruován do stavu z roku 1938 včetně veškeré výzbroje a vnitřního vybavení. Prohlídky probíhají s průvodcem.

Prohlídku opravdu doporučuji, protože takhle vybavený srub nebyl ani před Mnichovem – klobouk dolů před prací, kterou na srubu nadšenci odvedli!

 

Další informace

Média

Galerie Obrázků

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.