Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Nové Město nad Metují

Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)
Nové Město nad Metují ze zámecké věže Nové Město nad Metují ze zámecké věže

Výlet, který vznikl dvojitou náhodou: Před lety jsme při návratu z Krkonoš omylem zajeli na Husovo náměstí v Novém Městě nad Metují a moc se nám to líbilo. Tehdá jsme ale neměli čas na návštěvu. Nyní se nám Nové Město nad Metují postavilo do cesty , když jsme jeli do Bartoňovi turistické útulny Peklo, kde jsme měli zamluvený nocleh a odkud jsme měli druhý den vyrazit na náš hlavní cyklo-výlet na Pevnost Dobrošov, Jiráskovu chatu a pár dalších pevnostních srubů v okolí. Tentokrát jsme měli času dost, tak jsme zastavili a vyrazili na procházku do blízkého okolí Nového Města nad Metují s cílem skončit na Husově náměstí u zámku.

Zaparkovali jsme u Sepského mostu, který je pojmenovaný podle toho, že vede směrem na obec Spy. Dá se tam pěkně parkovat přímo na začátku ulice Klopotovské, u turistického rozcestníku Sepský most, kde začíná Klopotovské údolí. Vydali jsme se do něj po žluté turistické značce. Hned na začátku údolí je Zookoutek v Klopotovském údolí, ve kterém jsou k vidění divočáci a jeleni. Cesta pokračuje kolem Bohdašínského potoka příjemným údolím kolem jeskyňky Čertova díra k rozcestí Klopotovské údolí. Odtud jsme se vydali doleva a začali stoupat do prudkého svahu. Přes potok jsme ještě zahlédli Lesníkovu studánku a kdybychom šli údolím dál, dorazili bychom k bývalé štole zvané Mertova díra, kde sedlák Merta těžil stříbrnou rudu. Štolu jsme neviděli, jen jsme pod cestou zahlédli turistický přístřešek, který u Mertovy díry je.

Vystoupali jsme nahoru na kopec, přešli silnici na Blažkov a ocitli se na místě zvaném Ve vilách, odkud je nádherný výhled na Nové Město nad Metují. Hned první vila je unikát od architekta Dušana Jurkoviče – celodřevěná vila továrníka Bartelmuse. Pokračovali jsme k bývalým lázním Rezek, kde spolu dle pamětní cedule v létě 1877 společně dleli Tyrš s Nerudou. V areálu lázní je barokní kaple sv. Barbory, kde se pod oltářem vyvěrá léčivý pramen – studánka sv. Barbory, který je pak vyveden mimo kapli. Celý areál lázní je opuštěný – údajně kvůli kontaminaci pramene (ale to mám jen jako nepotvrzenou informaci).

Seběhli jsme po naučné stezce na Pavlátovu louku, kde právě probíhal letní dětský tábor a pokračovali dále po zelené značce směrem k Novému Městu nad Metují. Cestou nás ještě překvapil Divočaur a Branka přání a už jsme stoupali ulící Pod Hradbami pod hradbami. Obešli jsme Husovo náměstí, navštívili Kostel Nejsvětější Trojice a vydali se na zámek. Tady jsme vyšplhali na zámeckou věž s nádherným rozhledem na náměstí, nádvoří i terasovitou zahradu. Ostatně po zahradě, na které se nachází Jurkovičův krytý dřevěný most  a barokní sošky trpaslíků od Matyáše Brauna jsme se potom i prošli. Nakonec jsme si prohlédli expozici automobilů Velorex.

Další informace

Galerie Obrázků

Více z této kategorie: Pevnost Dobrošov »

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.