Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Za kosatci Krumlovsko-rokytenských slepenců

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Kosatce na Krumlovsko-rokytenských slepencích Kosatce na Krumlovsko-rokytenských slepencích

V oblasti Krumlovsko-rokytenských slepenců jsme se při našem výletě okolím Moravského Krumlova už pohybovali, ale jednak jsme se tehdá nedostali přímo k Moravsko Krumlovskému vodopádu a druhak jsme netušili, že se tam nachází nádherné kosatce, které právě teď, v dubnu, začínají kvést. O výletě bylo rozhodnuto.

Auto jsme nechali ve vesničce Rokytná (což je dnes vlastně už součást Moravského Krumlova) na plácku před stavbou, která asi bývala (nebo stále je) obecním kulturním domem. Místa je tu dost. Vydali jsme se do údolí a na modrou turistickou značku a po proudu Rokytné směrem na Budkovice. Po cestě jsme potkali několik chatiček, studánku U Rokytné (asi první studánka, u které jsem viděl, že jde kohoutem zastavit) a lanový most přes Rokytnou.

Před Budkovicemi jsme zahli ostře doprava do svahu na neznačenou cestičku, která nás vyvedla z údolí na rozhraní lesa a pole. Po okraji lesa jsme kolem křížku připomínající zastřelení 21 letého partyzána Jaroslava Fichta, který svůj život položil v poslední den války, došli až k železniční trati, která tu vede ostře zaříznutá do okolního terénu. U tratě jsme se stočili opět doprava a přes pole s výhledy na dramaticky nasvícenou kapli sv. Floriána tyčící se nad Moravským Krumlovem došli kolem božích muk nad ústí údolí, které vede k Mariánskému pramenu a Mariánské kapli.

Mariánská kaple u Mariánského pramene

Kaplička je asi relativně čerstvě opravená a byla otevřená, čehož jsme využili k návštěvě interiéru. I okolí je pěkně udržované. Od Mariánské kaple jsme se vydali dolů k vodopádu. Cesta od kapličky je trošku náročnější, pro méně zdatné doporučuji vodopád navštívit zespodu od modré turistické značky (odbočka je značená) a od kaple jít improvizovanou křížovou cestou kolem nádherných výhledů do Údolí červených skal přímo k místu,kde jsme nechali auto.

Vodopád u Moravského Krumlova

Omlouvám se, ale k tomuto výletu mapku nedám - přesná lokace kosatců tak zůstane alespoň trochu chráněná (ale kdo opravdu chce, pozici dohledá).

Další informace

Galerie Obrázků

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.