Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Bitva o Budapešť 1944 (Army park Ořechov)

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Rekonstrukce Bitvy o Budapešť 1944 v Ořechovském Army parku. Rekonstrukce Bitvy o Budapešť 1944 v Ořechovském Army parku.

Dnes jsme navštívili rekonstrukci bitvy o Budapešť, která se odehrála v roce 1944. Ta dnešní se díky nadšencům do vojenské historie odehrála v Army parku u Ořechova u Brna. Zážitek to byl skvělý i přes zimu, spoustu lidí a ještě více bláta. 

Rudá armáda zahájila útok 29. října 1944 a postupovala do maďarského vnitrozemí ve dvou směrech. Jeden byl vedený 46. armádou s 2. a 4. gardovým mechanizovaným sborem, 7. gardová armáda měla za úkol vést pomocný odlehčující útok severovýchodně od města Szolnoku a získat předmostí na druhém břehu Tisy. Ostatní síly frontu měly postupovat na Miskolc a svým rychlým postupem nedovolit Němcům vybudovat si další linii. 3. ukrajinský front měl zatím soustředit své síly v Banátě a následně proniknout do vnitrozemí přes Dunaj. 2. a 4. gardový mechanizovaný sbor se už 2. listopadu dostal z jihu do blízkosti Budapešti, ale cestu se jim nepodařilo prorazit kvůli posile, kterou sem z okolí Miskolce přesunuli Němci. 7. listopadu dosáhly první sovětské jednotky východní části Budapešti a 11. listopadu zaútočila i další sovětská vojska, která vytlačila Němce od Tisy až k Dunaji. Obrana Budapešti však byla úporná a Rudé armádě se nepodařilo město dobýt z chodu. Začátkem listopadu vyrazil i 3. ukrajinský front, který překročil Dunaj a po měsíci bojů dosáhl Balaton a přiblížil se k městu z jihu. Německé jednotky se ocitly ve výběžku frontu, který byl ze severu, východu i z jihu obklíčen sovětskými jednotkami. Ty však byly probíhajícími těžkými boji vyčerpány a jejich bojová činnost na 10 dnů do 19. prosince ustala. Následujícího dne začal útok, který 26. prosince přerušil spojení Budapešti s Vídní a hlavní město Maďarska s 80 tisíci německými a maďarskými vojáky se dostalo do obklíčení. V téže době probíhaly těžké boje i na jižním Slovensku, zejména mezi městy Šahy, Levice a Štúrovo. (Zdroj: Wikipedie - Budapešťská operace)

Další informace

  • Začátek výletu: Army park Ořechov
  • Délka výletu: 0,5 km
  • Datum uskutečnění: sobota, 02 únor 2019
  • Doba trvání výletu: 2 hodiny

Média

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.