Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Chřiby – Staré Hutě, Vlčák a Buchlovské kameny

Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)
Velký Buchlovský kámen Velký Buchlovský kámen

Skoro desetikilometrová pohodová procházka méně známou částí Chřibů. Auto jsme nechali na konci Starých Hutí, kde se dá s trochou štěstí najít místo na zaparkování tak, aby auto nikomu a ničemu nevadilo. Vyrážíme vlastně z nejníže položeného místa procházky, ale i tak nás na Gavendovu skálu čeká jen pohodových 150 výškových metrů.

Vyrážíme do kopečka po zelené a už po pár metrech míjíme v místech, kde dříve stávala sklářská huť, mohutnou Malíkovu lípu s altánkem na odpočinek. Zhruba po kilometru na nás čeká studánka Na Loukách, u které je také turistický přístřešek. Těch ostatně dnes potkáme opravdu hodně! Po půl kilometru scházíme z asfaltové cesty vlevo a držíme se zelené turistické značky, která pomalu, ale vytrvale šplhá údolím Kyjovky až k rozcestníku Pod Vlčákem (přístřešek). Spojují se zde zelená, červená a žlutá značka a společně vedou kolem turistického přístřešku Vlčák a pramene Kyjovky k rozcestí Vlčák, které je přímo u stejnojmenné samoty.

Původně panská hospoda sloužila jako poštovská stanice. Na konci 19. století zde byla zřízena turistická útulna a pořádaly se tu taneční zábavy. V blízkosti lze také navštívit rozhlednu nebo skalní útvar Gavendova skála. Skála je místem dopadu jednoho ze dvou havarovaných sovětských letadel v červenci 1945. (Zdroj Mapy.cz).

Vyběhli jsme na Gavendovu skálu, která je se svými 569 m.n.m. výškovým vyvrcholením tohoto výletu.

 Zpáteční cestu jsme zvolili po červené turistické značce (takže jsme se až k rozcestí Pod Vlčákem vraceli po stejné cestě). Dále vede červená skoro po rovině po asfaltce (cestou další turistický přístřešek), která po dvou kilometrech utíká doleva a značka pokračuje přes louku s nádhernými výhledy na západní část Chřibů až k rozcestí pod Buchlovským kamenem. Odtud je to už jen 200 metrů do kopečka kolem lesa k dalšímu rozcestníku s turistickým přístřeškem. Hned 20 metrů za ním je v lese schovaný Velký Buchlovský kámen a o nějakých 100 metrů dál i Malý Buchlovský kámen. Velký Buchlovský kámen využívají i skálolezci a je na něm odjištěno několik cest

Od Buchlovských kamenů jsme seběhli zpět na rozcestí pod nimi a dále dolů po žluté do Starých Hutí k autu. Jediná nevýhoda této krásné trasy je, že po cestě není žádná hospůdka nebo jiná možnost občerstvění. Pití a Tatranku je tak nutno nést s sebou v baťůžku.

Další informace

Galerie Obrázků

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.