Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Bledule v Rakoveckém údolí

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Bledule v Rakoveckém údolí Bledule v Rakoveckém údolí

Rakovecké údolí je jedinou lokalitou na Vyškovsku, kde se vyskytuje Bledule jarní. A protože je právě čas, kdy Bledule kvetou, vypravili jsme se na ně podívat. Trochu nás překvapila zima, protože bylo lehce pod nulou a krajina byla pocukrovaná čerstvým sněhovým popraškem, ale ono to nakonec ani nám, ani bledulím až tak nevadilo.

Rakovecké údolí je přírodní park, který se nachází na katastrálním území obcí Račice-PístoviceRuprechtovJežkovice a Jedovnice (v oblasti mikroregionu Drahanská vrchovina). Přírodní park byl zřízen vyhláškou ONV číslo 10-13 ze dne 1. ledna 1978 jako klidová oblast, která přešla s účinností zákona č. 114/92 Sb. do kategorie přírodní park. Další postupné rozšíření se uskutečnilo v roce 1997. Jeho celková rozloha činí 5,39 km². Do údolí padají svahy se slepencovými skalami, podél meandrujícího potoka Rakovec jsou zachovány vlhké louky s břehovým porostem. Druhou část parku představuje údolí, které se táhne k rybníku Budkovan ležícímu na okraji Jedovnic. (Zdroj: Wikipedie – https://cs.wikipedia.org/wiki/Rakoveck%C3%A9_%C3%BAdol%C3%AD)

Bledulky bylo v poprašku sněhu hůř vidět, ale najít se daly – je jich tam opravdu hodně. Nechodili jsme mezi nimi, protože budou postupně vykvétat další a mohli bychom je zašlapat. Pouze na začátku jsme neodolali a došli na kraj bledulových lánů udělat pár fotek těch krasavic z blízka. Chudinky byly mrazem trochu nahnědlé, ale i tak se statečně hlásily k životu. 

Celá procházka měla lehce přes 10 km – akorát na rekonvalescenci po chřipce :-)

Další informace

Galerie Obrázků

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.