Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Jaderná elektrárna Dukovany a Rabštejn

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
JE Dukovany JE Dukovany

Návšteva infocentra Jaderné elektrárny Dukovany a následný nenáročný výšlap ke zřícenině hradu Rabštejn s výhledy na Mohelnskou přehradu. Elektrárna Dukovany je druhou největší jadernou elektrárnou s instalovaným elektrickým výkonem 2 040 MW a nachází se asi 30 km jihovýchodně od Třebíče, v trojúhelníku, který je vymezen obcemi Dukovany, Slavětice a Rouchovany. Od roku 1994 je u JE Dukovany infocentrum, které prošlo v roce 2014 modernizací.

Historie elektrárny začíná v roce 1970, kdy Sovětský svaz a Československo podepsaly dohodu o stavbě dvou jaderných elektráren (druhou z nich se stala Jaderná elektrárna Jaslovské Bohunice). Elektrárna se začala stavět v roce 1978, první blok byl uveden do provozu v roce 1985, poslední, čtvrtý v roce 1987. Výstavbě elektrárny předcházelo zrušení tří vesnic, v jejichž katastrálních územích byla stavba projektována. Šlo o obec Skryje s jejich místní částí Lipňany a dále o obec Heřmanice. Skryjské území bylo připojeno k území obce Dukovany, heřmanické k území obce Rouchovany. (Zdroj: Wikipedie – https://cs.wikipedia.org/wiki/Jadern%C3%A1_elektr%C3%A1rna_Dukovany)

Návšteva infocentra je zdarma a je opravdu velmi zajímavá. Přímo od infocentra vede zelená turistická značna na zříceninu hradu Rabštejn.

Rabštejn je poprvé připomínán roku 1358 a postavili jej páni z Janovic v první polovině 14. století. V roce 1358 ho koupil Vok I. z Holštejna. Záhy však hrad získal markrabě Jan Jindřich, po něm jeho mladší syn markrabě Prokop. Ten hrad v markraběcích válkách postoupil svému straníkovi Hynku Jevišovskému z Kunštátu, zvanému Suchý čert. Hrad se stal loupežnickým sídlem, ze kterého byly podnikány loupežné výpravy do širokého okolí. Když Hynek Suchý Čert v roce 1408 jako bezdětný zemřel, připadl hrad jeho synovci Petrovi. Jelikož loupežné nájezdy a okrádání obchodníků pokračovaly, bylo proti nim roku 1409 vojensky zakročeno. V době husitských válek byla na hradě husitská posádka. Po husitských válkách se stal hrad opět loupežnickým sídlem, proto byl trestnou výpravou roku 1446 dobyt a rozbořen. (Zdroj: Wikipedie – https://cs.wikipedia.org/wiki/Rab%C5%A1tejn_(hrad,_okres_T%C5%99eb%C3%AD%C4%8D))

Další informace

Galerie Obrázků

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.