Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

K pramenům řeky Oslavy

Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)
Matějovský rybník Matějovský rybník

Miluju řeku Oslavu. Oslavku, jak jí důvěrně říkám. A protože ji nejčastěji navštěvuji mezi Náměští nad Oslavou a Oslavanama, kde už je to dospělá slečna, vrtalo mi hlavou její dětství. Tak jsem se chtěl vypravit tam, kde se Naše řeka rodí. Zjistil jsem, že to s jejím pramenem není jen tak nějak jednoduché – ví se totiž hned o třech! Ale pěkně popořádku.

V rámci přípravy jsem našel krátký článeček na Turistika.cz, který mi prozradil ta tři magická místa, kde Oslava pramení:

  • Turistický pramen Oslavy, Upravený, vede k němu odbočka z modré turistické značky a je na mapě. Na „domečku“ nad pramenem bývala na dřevěné cedulce s vypáleným nápisem „Pramen řeky Oslavy“ ještě přišroubovaná mosazná tabulka hlásající „Tento pramen Oslavy objevil prognostik, premiér, spisovatel a milovník Vysočiny Miloš Zeman“. Tato tabulka prý zmizela v roce 2014. Nicméně tento pramen je ze všech tří známých pramenů nejjižnější, tedy nejméně pravděpodobný.
    Původní mozasná tabulka (foto Vladan Škoda)
    (Původní mozasná tabulka (foto Vladan Škoda))
  • Domnělý pramen Oslavy, který najdete na turistických mapách (my jsme ho teda v lese nenašli).
  • Skutečný pramen Oslavy, který nijak označený není – ani na mapě, ani ve skutečnosti, ale je nejdál na sever (ze všech známých pramenů).

Tak tohle musíme prozkoumat!

Za výchozí bod jsme zvolili obec Nové Veselí, která je mimo jiné známá tím, že v ní má chalupu pan praesident Miloš Zeman. Auta parkujeme přímo před kostelem sv. Václava a zavřenou restaurací U Prezidenta a sochou Pana Prezidenta. Tím myslím T. G. Masaryka. Vyrážíme na hráz Veselského rybníka, kde je dle serveru mapy.cz první turistická atrakce – totiž místo Veslování Miloše Zemana. Od rybníka dost fouká, tak vytahujeme záložní oblečení.

Pokračujeme po žluté turistické značce k další místní pamětihodnosti – ano, tušíte správně, je to Lyžování Miloše Zemana. Zajímavé je, že zhruba v místech, kde onen sportovec stál, nevzešlo letos obilí. Ale to může být shoda náhod.

Mezi rozcestími Holetín a Babín si to zkracujeme přímou stezkou mimo turistické značky. Je bez problémů průchozí a s pěknými rašeliništními scenériemi. Kousek za rozcestím Babín, za Babínským rybníkem, scházíme v podstatě neoznačenou odbočkou ke studánce z modré turistické značky a po 50 metrech jsme u pěkně upraveného turistického pramene řeky Oslavy. Trochu se posilníme z vlastních zásob a pokračujeme po značce k rozcestí U Křížku. Dále pokračujeme po žluté turistické, ale oblast našeho zájmu leží nějakých 150 metrů jižněji od cesty. Nacházíme jej v hustém lese jen díky navigaci – opravdové (=nejseverněji položené) prameniště řeky Oslavy. Nejsem schopen říct, že se jedná o pramen jeden – v houštině je tam několik bažinatých, hvězdicovitě se rozcházejících a mokrých rygólů plných mechu, ze kterých se pomalu rodí jedna strouha. Nebýt toho, že vím, jak je krásná o pár desítek kilometrů jizněji, začnu mít tendence to srovnávat s výletem na Kokořín :-)

Pokračujeme dál, do míst, kde je podle mapy další pramen Oslavy. Tady ale zklamala i navigace a nic jsme nenašli – jen jednu suchou strouhu. Pochodujeme tedy dál k Matějovskému rybníku, který je polovypuštěný a odhaluje svoje písečné dno se spoustou skořápek škeblí. Na břehu také hledáme (a po chvíli nacházíme) geocache Výhled na Matějovský rybník (GC1YEZP). Rybník obcházíme nejprve lesní stezkou a poté po louce a hrázi. Za pochodu vyřezávám holkám z vrby píšťalky a ty mi k tomu zpívají otloukací písničky. Musím se pochválit, píšťalky pískaly obě dvě (bohužel, protože od té doby nás pískání provázelo až k auto, kde došlo ke striktníhu zákazu pískání :-)).

Pod hrází Matějovského rybníka se máme dle mapy napojit na naučnou stezku Okolo Novoveského rybníka. Stezka tam sice je, je hezká, vede pěknou krajinou, ale není vůbec naučná. Na kloub této záhadě přicházíme až ve dvou třetinách cesty, kdy narážíme na (pro nás) první zastavení naučné stezky, u kterého je napsáno, že jde dočasně o zastavení poslední. Takže mapy předběhly skutečnost! Zastavení jsou moc pěkná a interaktivní – u toho posledního jsou síťky a nádobky na lov vodní žoužele v rákosí za infotabulí (na žoužel bylo naštěstí ještě zima). Dále tam je zastavení s dalekohledy schovanými ve skříňce u infotabule, zastavení Okno do krajiny a tabule s funkčním vodním kolem (stačilo donést v připraveném kyblíku vodu z rybníka a nalít ji do zásobníku). Fakt moc hezké. Jenom mám trochu obavu, jakou bude mít stezka životnost – na některých cedulích byl již vidět zásah vandala a v kastlíku s dalekohledy lísteček s upozorněním, že už se nějaký ten dalekohled odtam vydal do světa. Některé lidi fakt nepochopím...

Závěr cesty nám ještě zpestřily ovečky Schaun s čerstvě narozeným jehňátkem, dva koníci a poslední výhledy na rybník. Výlet by se dal udělat i na kole (bez hledání skutečného pramene Oslavy v houšťině a s několika přenášeními přes dřevěné lávky a můstky. 

Další informace

Galerie Obrázků

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.