Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Křepice – pozorovatelna Maršála Malinovského

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Výhled z nedokončené rozhledny Výhled z nedokončené rozhledny

K tomuto výletu mne inspiroval článek na mé oblíbené Kafélance – http://www.kafelanka.cz/krepice/pamatnik.php – a to jsem ještě netušil, že Křepice nabízejí mnohem více, než jen nedokončný památník maršálu Malinovskému. Například pramen U Svaté. Ostatně koukněte sami, co krátký výlet kousek od Brna nabízí. Na přiloženém videu je vidět Křepická pozorovatena v akci v roce 1945 – filmové záběry pomohly k určení pozice pozorovatelny, což následně vedlo k jejímu obnovení v roce 1975 (a později 2008).

Na základě iniciativy Václava Peši bylo rozhodnuto o vybudování expozice, která by připomínala osobu maršála Malinovského, průběh Bratislavsko-Brněnské Operace, frontové kameramany a Československo-sovětské přátelství vůbec. Poslední jmenovaný důvod byl spíše takový přílepek, bez kterého se tehdy neobešla žádná snaha o cokoli.

Teprve v roce 1982 byla veřejnosti představen projekt ing. arch. Špačka z brněnského stavoprojektu, který počítal s úpravou velké části kopce na areál o ploše přibližně 4 500 m2, který by kromě již zrekonstruované pozorovatelny měl obsahovat objekt s kinosálem a rozhlednou, parkoviště pro autobusy a skanzen těžké bojové techniky (ta by byla rozmístěna na podstavcích po celém areálu). Výstavba probíhala od roku 1984, v květnu 1988 byla zahájena stavba hlavního objektu, na kterou v únoru 1989 navázala stavba ocelová kopule rozhledny. Poslední práce byly provedeny dne 18. listopadu 1989.

Po pádu komunismu nebyla vůle ani prostředky na dokončení nákladné expozice a nedostavěný objekt začíná chátrat a je rozkrádán. Unikátní kopule, která je tvořena dvanáctistěnem o průměru 10 metrů, je stále v dobrém stavu a uvažuje se využít dotačních fondů z Evropské unie a dokončit ji jako rozhlednu. Co si počít s kinosálem a přilehlým zázemím však obec neví, důstojným využitím by bylo dokončení památníku v poněkud skromnější podobě. (Zdroj: Kafelanka – http://www.kafelanka.cz/krepice/pamatnik.php)

S trochou odvahy se dá do železné konstrukce vlézt a vystoupat po ocelových schodech bez zábradlí na torzo vyhlídkové plošiny (ale důrazně to nedoporučuju s dětma).

Další informace je možné nalézt například tady:

Další informace

  • Začátek výletu: Křepice
  • Konec výletu: tamtéže
  • Délka výletu: 3 km
  • Datum uskutečnění: pondělí, 06 duben 2015
  • Doba trvání výletu: 1 hodinka

Média

Galerie Obrázků

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.