Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Tajemství ulice Žabovřeské

Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)
Kaplička sv. Ant. Paduánského Kaplička sv. Ant. Paduánského

Ulici Žabovřeskou brněnští řidiči dobře znají – je to ono místo mezi Pisárkami a Žabovřeskami, kde se Velký městský okruh (VMO) musí spolu s šalinou (tramvají :-) namáčknout mezi strmé skály Wilsonova lesa a řeku Svratku. Povede se to jen za cenu snížení počtu pruhů na jeden každým směrem, takže o zácpy z obou směrů není nouze. Plánuje se rozšíření koridoru, zasekání šalinových kolejí (a snad i silnice?) částečně do skály a navýšení počtu jízdních pruhů. A s přípravami se právě (leden 2015) začalo. Ze silnice, po které jezdím docela často, jsem si všiml, že zmizely všechny stavby, co tam byly, a že se po nich objevily sklepy zasekané do skály. Navíc mne vždy lákala kaplička, o které jsem se díky hře Ingress dozvěděl, že je (spíše asi byla) zasvěcena svatému Antonínu Paduánskému. Takže honem vyrazit, než všechno díky stavbě VMO zmizí nadobro.

Kaplička vždy stávala v oploceném areálu. Podle mého oblíbeného webu Kafélanka bylo sice možné do areálu bez problémů vniknout, ale přece jenom... Nyní jsou díky demolici blízké budovy jak kaplička, tak i vstup do kmenové stoky volně přístupné. V kapličce není nic, než nepořádek. Jen na podlaze je patrná původní hvězda (viz fotogalerie). Od kapličky dále směrem do Žabovřesk je mezi kolejovým pásem a skálou, jakožto i ve svahu na skále, spousta zbytků po různých stavbách, pravděpodobně patřících k zaniklé osadě Kamenný mlýn.

Kamenný Mlýn (německy Steinmühl) je bývalá obec, zrušené katastrální území a zaniklá osada, jež se rozkládala v Brně na levém břehu Svratky při západním okraji Wilsonova lesa v prostoru dnešní Žabovřeské ulice. Někdejší katastrální území této bývalé obce je rozděleno mezi brněnské městské části Brno-střed a Brno-Žabovřesky. (Zdroj Wiki – http://cs.wikipedia.org/wiki/Kamenn%C3%BD_Ml%C3%BDn)

Od řeky se dá vyjít cik-cak cestičkou až nahoru do Wilsonova lesa. Cestička je dole u kolejí notně zarostlá, ale už asi po dvaceti metrech je nad očekávání udržovaná. V místě, kde udržovaná část začíná, je ukryta geocache "Nad řekou".

Wilsonovým parkem je pak možný návrat zpět do výchozího bodu. Po cestě je možno navštívit bývalou brněnskou sjezdovku, dětský dům Dagmar (jde o funkcionalistickou budovu od architekta Bohuslava Fuchse, která vznikla jako dětský domov  z popudu brněnského básníka, novináře a spisovatele Rudolfa Těsnohlídka, autora Lišky Bystroušky), basketbalovou halu Rosnička a Jurkovičovu vilu. Bohužel jsem na výpravu vyrazil příliš pozdě a mnoho světla na fotografování už nezbývalo.

Další informace

  • Začátek výletu: Žabovřesky, Bráfova
  • Konec výletu: tamtéž
  • Délka výletu: 4 km
  • Datum uskutečnění: neděle, 01 únor 2015
  • Doba trvání výletu: hodinka (+něco na "výzkum")

Galerie Obrázků

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.