Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Rajhradská bažantnice a soutok Bobravy a Svratky

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Benediktínský klášter Rajhrad Benediktínský klášter Rajhrad

Rajhradská bažantnice nebo také Popovický les je 148 ha velká obora Školního lesního podniku Masarykův les Mendelovy univerzity v Brně. Oplocená část je v podstatě rovinatý původně lužní les o rozměrech 1350 m x 800 m. Přístup do bažantnice je možný oficiálně pouze ze dvou míst vstupními brankami a pohyb je možný pouze po cestách (a s pejskem na vodítku). Od severu je branka u Popovic u biotopu Farářka a od jihu cestou od rajhradského benediktýnského kláštera a staré rajhradské pily. Celá procházka je úplně po rovině.

Zaparkovali jsme na parkovišti u kláštera (je tam také zastávka autobusu č. 514 IDS) a vydali jsme se proti proudu Vojkovického náhonu po jeho pravém břehu. Minuli jsme minigolf a dětské hřiště a chvíli obdivovali ruiny staré rajhradské pily. Minuli jsme rybník a vešli to bažantnice. Hned za vstupem je pomník profesora Oktaviána Farského. Po úplné rovině a úplně rovně jsme došli až ke srubu s piknikovištěm, moc pěknou geokeškou GC99ZTC Pomník Huberta Rajhradského a výhledem na topoly bílé, chráněné památné stromy.

Odtud jsme trochu zariskovali a vydali se po cestě, která podle mapy sice existovala, ale podle informací načtených jinde by obora neměla mít víc, než dva vstupy (viz výše). Cesta existovala i ve skutečnosti, ale místo branky zela v plotu obrovská díra. Takže průchod v budoucnu negarantujeme. Po pravém břehu Svratky jsme přes bobří nory a ohlodané stromy došli až k soutoku s Bobravou. Po pravém břehu Bobravy jsme došli k Popovické ČOV a kousek za ní ke zvonici sv. Martina. Hned vedle zvoničky je v zahradě rodinného domu voliéra s andulkami a korelami. Přes papoščí hlasité projevy se nedá minout.

Přes Popovice jsme došli k místnímu biotopovému rybníku Farářka, na kterém zrovna vegetovaly dvě labutě. U rybníku je také pěkné odpočinkové místo. Za biotopem je druhý oficiální branka do obory bažantnice, za kterou je po pár metrech ukryta keška GC7AC0C Popovice 3 - biotop. Zpět jsme nešli přes bažantnici, ale kolem trati, kde náš překvapily srnky přebíhající přes pole směrem k oboře. Na poli se pohybovalo několik hledačů s detektory – v roce 1945 tudy šla fronta, tak asi hledali nějaké zapomenuté stopy. Koneckonců přímo u kláštera je dodnes patrné místo, kde tehdy do Vojkovického náhonu zapadl německý tank Pzkpfw. Panther, který byl vytažen až v roce 1947 (patrné jsou právě stopy po vytahování.

Další informace

  • Začátek výletu: Benediktinský klášter Rajhrad
  • Délka výletu: 7,5 km
  • Datum uskutečnění: sobota, 05 únor 2022
  • Doba trvání výletu: Necelé dvě hodiny chůze + další čas na okounění

Galerie Obrázků

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.