Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Rešický dolmen

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Dolmen u Rešic Dolmen u Rešic

Dolmen u Rešic je první a jediný kamenný památník oběti jedné z prvních autohavárií v Československé republice s následkem smrti. Nechal jej postavit velkostatkář Goldschmidt na památku úmrtí svého syna Lea.
Dolmen, jehož název pochází z keltštiny, je pohřební památník z velkých kamenných bloků s krytem. Dolmenů není u nás mnoho už jenom proto, že zvednout několikatunový kámen do výšky a položit jej na svislé sloupy dá přece jenom více práce. Menhirů se nachází mnohem více, neboť to jsou kameny zapuštěné jen svisle do země.

Rešický dolmen nechal postavit velkostatkář Robert Goldschmidt na památku úmrtí svého téměř třiadvacetiletéholetého syna Lea, který zahynul při autonehodě na cestě ze Znojma do Tavíkovic dne 13. června 1927.
Podle vyprávění pana Kohouta z Tavíkovic, který dělal velkostatkáři Goldschmidtovi dlouhá léta zahradníka, se to stalo takto: Toho dne šla skupina školáků ze školy v obci Mikulovice domů do Křepic, vzdálených jen 3,5 km. Za polovinou cesty je mostek nad bezejmenným přítokem Stupešického potoka, který se v Mikulovickém lese pod pravěkým sídlištěm spojuje s říčkou Křepička. V tomto místě je chtěl předjet řidič Leo Goldschmidta pan Jeřábek. Bohužel, jedna dívenka, která šla na opačné straně silnice, se v tu chvíli rozhodla přidružit se ke skupině a přebíhala na druhou stranu za spolužáky. Řidič Jeřábek ve snaze zabránit střetu vozidla s dívenkou strhl volant, auto se převrátilo do příkopu a jak řidič, tak Leopold Goldschmidt pod ním zahynuli. (zdroj: http://www.aktivnizona.cz/cs/clanky/dolmen-u-resic-172.html).

Není bez zajímavosti, že se 4. ledna 1915 v Rešicích narodil Adolf Opálka, československý voják, velitel skupiny Out distance, který zemřel 18. června 1942 na kúru pravoslavného kostela svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze společně s dalšími 6 parašutisty, kteří se podíleli na přípravě a provedení atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. (http://cs.wikipedia.org/wiki/Adolf_Op%C3%A1lka).

Další informace

Média

Galerie Obrázků

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.