Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Křížová cesta Chochole u Níhova

Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)
Vrbičky u studánky sv. Jiljí Vrbičky u studánky sv. Jiljí

Křížová cesta na nevýrazný vrchol Chochol byla posvěcena 28.9.2016 na svátek sv. Václava. Plastiky pro jednotlivá zastavení, stejně jako další sochy a sošky v okolí vytvořil pan sochař Lubomír Lacina. K nejvyššímu místu lokality, vrchu Chocholy, vede Lacinova křížová cesta. „Je víceméně snová, není popisná. Ale kdo zná křížovou cestu, tak ví, co mají obrazy na těch křížích znamenat,“ vysvětluje sochař. „Je to volná možnost domyslet si Kristovu cestu na Golgotu.“

Cestu jako by příroda sama připravila pro tuto možnost, začínají tu samy od sebe růst duby a buky a vzniká listnatá alej. Na vrcholu stojí kříž a i pro něj jako by se místo vytvořilo samo od sebe. Sojky sem podle Jiřího Nohela nanosily žaludy a vznikl prostor pro kříž, obehnaný v půlkruhu stromy. Kříž je skleněný. „Sklo jsem spojil umělým kamenem, do kterého jsem nainstaloval měděné a mosazné plechy ve tvaru kamejí,“ popisuje Lacina. (Zdroj: https://brno.rozhlas.cz/sochar-lubomir-lacina-ma-pres-ctyricet-let-galerii-pod-nebesy-v-krajine-6447731)

Samotná křížová cesta má asi 300 metrů, ale my jsme udělali malé kolečko ke studánce sv. Jiljí. Od pana sochaře Laciny je i soška sv. Jiljí u této studánky.

Po cestě na vás čekají tři kešky:

Další informace

Galerie Obrázků

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.