Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Solné doly v Altaussee

Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)
Solný důl v Altaussee Solný důl v Altaussee

Po výletu okolo Altausseer See jsem se večer vydali na prohlídku místních solných dolů - Altaussee Salzwelten. Sůl se v Altaussee začala těžit později, než v sousedním Hallstattu – až kolem roku 1100. Možná kvůli tomu, že se nachází poměrně hluboko, až 300 metrů od začátku štoly. Ale těží se tu dodnes.

Vstupenky jsme si koupili online (https://www.salzwelten.at/en/tours/) už ráno. Prohlídka v 17:00 byla už obsazená, tak jsme šli na řadu až v 19:00. I tak bylo na prohlídce plno a navíc jsme přímo u štoly ani nezaparkovali a auto museli nechat na parkovišti o asi 700 metrů pod štolou.

Na začátku prohlídky nám rozdali ochranné mundůry (kaťata a kabát) a nabídli nám stažení průvodcovské aplikace pro telefon (Android i iPhone). Aplikace obsahuje komentáře v různých jazycích včetně češtiny, ale bez sluchátek je v podstatě nepoužitelná. Takže pokud plánujete návštěvu a nevládnete němčinou, nezapomeňte si přibalit sluchátka.

Vlastní prohlídka začala projekcí filmu, který vtipně vysvětloval kde a jak se tam sůl vlastně vzala. A pak už pochod štolou cca 700 metrů tam (to samé se pak jde i zpět a ještě se něco natrajdá "tam", takže celkem je to určitě dobrého jeden a půl kilometru (90 minut) pod zemí, ve stálé teplotě 7°C.

Po cestě je několik zastavení:

 • Vysvětlení, kde to vlastně jsme a co se tam vlastně dělá.
 • Vysvětlení způsobů těžby - buď přímo kopání čisté kamenné soli nebo louhování soli vodou pomocí vrtů ze solí nasycené horniny.
 • Návštěva podzemní Kaple svaté Barbory s oltářem ze soli.
 • Návštěva míst, kde nacisti ke konci války uschovali tisíce uměleckých děl z celé Evropy, aby je pak na konci války chtěli zničit výbuchem několika leteckých bomb tajně přinesených do dolu v bednách s nápisem "Pozor mramor, neklopit". (Naštěstí se horníkům povedlo lest prokouknout a bomby tajně vynést ven a pro jistotu vstupní chodbu zavalit). O množství uměleckých děl v dole uskladněných svědčí i fakt, že poslední kus (sbírku mincí rodiny Rothschildů) vynesli ven až v roce 1965 – 20 let po konci války.
 • Poutavou multiprojekci ilustrující události popsané v předchozím bodě.
 • Dvě dřevěné skluzavky.
 • Hudební a vizuální projekci ve velkém dómu s 2 až 3 metry hlubokým jezerem plným solanky zrcadlícím na nehybné hladině všechna světla (viz video).

Prohlídka končí tam, kde začala – musíte vysvléci a vrátit půjčený mundůr, můžete ochutnat různě ochucené soli s chlebem a v místním obchůdku koupit nějaký solný suvenýr.

Další informace

 • Začátek výletu: Altaussee
 • Délka výletu: Přibližně 1,5 km (pod zemí)
 • Datum uskutečnění: středa, 07 únor 2018
 • Doba trvání výletu: 90 minut

Média

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.