Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Tři kříže – studánka a křížová cesta

Ohodnotit tuto položku
(3 hlasů)

Začátek výletu nás zavede ke vzdutí Brněnské přehrady u mostu mezi Veverskou Bitýškou a Chudčicemi. Pro ty, kdo by snad nevěděli co to vzdutí je, tak uvádím definici z Wikipedie: "Vzdutí (anglicky backwater) je umělé zvýšení, vzedmutí hladiny vodního toku pomocí vodního díla, nejčastěji přehrady nebo jezu." Je to tedy místo, odkud se začíná hladina vody zvedat, protože je někde dole po proudu hráz. V našem případě je to nejzažší místo, kam zajíždí na Brněnské přehradě parníky – přístaviště Veverská Bitýška (i když je to blíž do Chudčic).

Auto je nejlepší zanechat na parkovišti u autocampingu Hanka za bývalým Tejkalovým mlýnem, který je nyní přestavěný na bydlení. vydáme se po silnici na Chudčice a přejdeme most, který na řece Svratce vyznačuje vzdutí Brněnské přehrady (Vzdutí přehrady začíná pod splavem u Tejkalova mlýna ve Veverské Bítýšce a k hrázi na hranici brněnských městských částí Brna-Bystrce a Brno-Kníničky měří necelých 10 km. Zatopená plocha je 259 ha. Stálé nadržení dosahuje 7,6 milionů m³, zásobní prostor pak 10,8 milionů m3. Betonová gravitační hráz má v koruně šířku 7,14 m a délku 120 m, v nadmořské výšce 233,72 m ční 23,5 m nade dnem. Zdroj: Wikipedie). Sledujeme zelenou turistickou značku, která vede od mostu ještě asi 250 metrů po silnici, než zahne doprava přes mostek, za kterým se dáme opět doprava a po asi 50 metrech dojdeme k rozcestí "Před Dolním mlýnem". Odtud se dáme pěšinou doleva a po půl kilometru (stále po zelené) dojdeme k poutnímu místu "Tři kříže - studánka". (Geochache: Studánka u kapličky) Voda z pramene je (údajně) pitná a má zázračnou moc "opravovat" slepotu. Jenom nevím, jestli potírat nebo kloktat smile.

 Od Mariánského pramene Tři kříže je to jen pár metrů do kopce na křížovou cestu, na kterou vyjdeme u osmého zastavení (Ježíš mluví k plačícím ženám). Doporučuji vydat se nahoru do kopce, kde po pár metrech přelezeme po schodech plot obory a po vyšplhání kamenitého srázu dosáhneme posledního 14. zastavení (Ježíšovo tělo položeno do hrobu), nad kterým jsou ony "Tři kříže". Kdysi tu prý stávala i kaplička. O kousek dál vpravo je kříž čtvrtý, který má na sobě přibitou kovouvou destičku s reliéfem a nápisem "Maria drei Eichen". Zajímalo mě, co to ta Maria drei Eichen je. Našel jsem, že Maria Dreieichen je obec v severním Rakousku, do které se pořádají poutě z toho důvodu že se tam konaly nějaké zázraky – v roce 1650 tam mistr kožešník Matthias Weinberger měl voskovou sochu bolestné Matky Boží, kterou vystavoval na trojitém dubu. Dub pak shořel (neví se jak, buď ho někdo zapálil, nebo to byl blesk), ale potom se opět zazelenal. To bylo pokládáno za zázrak, takže se tam od té doby začalo chodit na poutě, vystavěla se tam bazilika a vůbec je to svaté místo. Proč je ale kříž se Svatou Marií třídubskou na konci křížové cesty v Chudčicích? To se mi vypátrat nepodařilo.

Od Tří křížů se vydáme zpět po křížové cestě, ale tentokrát nezahneme k zázračnému prameni, ale budeme pokračovat rovně dolů po křížové cestě až do Chudčič. Tak zvládneme navštívit všech 14 zastavení (i když v rozházeném pořadí).

Na zpáteční cestě se ještě doporučiji zastavit u přistaviště – je to nejzazší bod, kam zajíždí brněnské parníky. Tady se otáčí a vydávají se zpět k Bystrci. (Geocache: Veverská Bitýška – přístaviště)

Další informace

  • Začátek výletu: Vzdutí Brněnské přehrady u Veverské Bitýšky
  • Délka výletu: okolo 5 km
  • Datum uskutečnění: sobota, 18 říjen 2014
  • Doba trvání výletu: 1,5 – 2 hodiny

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.