Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Hrad Brumov

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Hrad Brumov Hrad Brumov

Pro rozpršené počasí jen krátký pěší výpad z náměstí Brumova-Bylnice na hrad Brumov. Mraky dramatické, občas nějaká ta kapka, ale výlet pěkný.

Hrad Brumov, který leží na výběžku kopců nad městem Brumov-Bylnice, v okrese Zlín, v kraji Zlínském, byl založen již v první polovině 13. století a byl významnou zemskou pevností, která střežila cestu Vlárským průsmykem do Uher. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR.

První písemná zmínka pochází z roku 1255, kdy je uváděn jako brumovský purkrabí Smil ze Střílek a Brumova. V letech 1294–1303 je uváděn jako purkrabí Oldřich z Hradce. Na počátku husitských válek zde byla husitská osádka a hrad byl vojskem krále Zikmunda dvakrát obléhán a dobyt. Zikmundův purkrabí Pankrác ze Svatého Mikuláše pak z hradu patnáct let terorizoval široké okolí a jeho vojenská družina podnikala i výpady do Uher. Roku 1520 získal hrad Jan Meziříčský z Lomnice, který pokračoval v opevňovacích pracích.

Přibližná rekonstrukce podoby hradu v 17. století
Za třicetileté války obsadili hrad Valaši a jako reakce na snadné dobytí hradu byl hrad vybaven kamennými bastiony a i nadále bylo zdokonalováno jeho opevnění. Při vpádech Turků a jejich tatarských spojenců a uherských povstalců v letech 1663, 1683 a začátkem 18. století se nové opevnění osvědčilo a hrad náporům odolal. Po požáru roku 1760 byl hrad ještě provizorně opraven, ale po dalším ohni roku 1820 byl definitivně opuštěn.

(Zdroj: Wikipedie – https://cs.wikipedia.org/wiki/Brumov_(hrad))

Další informace

  • Začátek výletu: Brumov-Bylnice, náměstí
  • Délka výletu: 1,5 km
  • Datum uskutečnění: neděle, 06 srpen 2017
  • Doba trvání výletu: 1 hodina

Galerie Obrázků

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.