Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Stará huť u Adamova – Býčí skála

Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)
Stará (Františčina) huť u Adamova Stará (Františčina) huť u Adamova

Děda slavil narozeniny a pozval nás na slavnostní oběd na Statek Samsara u Blanska. No a po obědě jsme se potřebovali trochu projít, aby nám slehlo před večeří. Babičku zlobilo koleno, tak jsme vybrali krátkou procházku skoro po rovině po lesní stezce od Staré huti v Josefově u Adamova přes jeskyni Jáchymka k Býčí skále a zpět.

Hned u parkoviště přejdeme po lávce Křtinský potok a ocitneme se u dvou studánek: Malá Tróbka a Ferdova. Pokračujeme proti proudu potoka po modré turistické značce a u penzionu Švýcárna potkáváme malý lesní bar a hned naproti Sklep u Modré paní. Jen po pár dalších metrech narazíme na Josefovské štoly. Po pár stovkách metrů narážíme na Pěnovcový pramen – pod ním je jediná živá pěnovcová kaskáda v Moravském krasu.

Hned za zatáčkou vstupujeme do Jeskyně Jáchymka. Ano, vstupujeme, turistická značka totiž částí této jeskyně prochází. Dá se vlézt i dovnitř, na osvětlení stačí telefon a opatrnost. Jeskyně je pojmenovaná po poustevníkovi Joachymovi, který v ní údajně bydlel. Také se tu počátkem 20. století těžilo guano (vlastně netopýří plkance), takže díky tomu je teď jeskyně vyčištěná a dobře přístupná.

Jeskyně Jáchymka (též zvaná Evina) se nachází ve střední části CHKO Moravský kras v údolí Křtinského potoka, jehož vodami byla vytvořena. Lidé jeskyni využívali už od pravěku, své jméno získala od poustevníka Joachyma, který v ní žil v 19. století. Prochází jí turistická značená cesta (modrá značka) trasy z Adamova směrem k Býčí skále, Kostelíku a do Křtin. V jeskyni byl těžen netopýří trus – guano, používaný jako hnojivo. Při archeologickém výzkumu zde bylo nalezeno velké množství kostí fosilních savců, z nichž nejvýznamnější byl nález kostí psovité šelmy podobné vlku, nazvaného Cuon europaeus, jehož dvě sestavené kostry jsou světovým unikátem a jsou uloženy v Moravském muzeu v Brně. (Zdroj: Wikipedie – https://cs.wikipedia.org/wiki/J%C3%A1chymka)

No a už se blížíme k Býčí skále, která je ale momentálně (květen) kvůli hnízdění vzácných ptáků pro turisty nepřístupná. Alespoň se teda podíváme na vývěry Jedovnického potoka pod Býčí skálou a vydáme se stejnou cestou zpět.

Další informace

  • Začátek výletu: Stará/Františčina/Josefovská hu'ť u Adamova
  • Délka výletu: 3,6 km
  • Datum uskutečnění: neděle, 28 květen 2017
  • Doba trvání výletu: hodinka

Galerie Obrázků

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.