Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Gößl (Grundlsee) - Toplitzsee

Ohodnotit tuto položku
(2 hlasů)
Grundlsee Grundlsee

Jedna vycházka, dvě jezera. Grundlsee a Toplitzsee. Toplitzsee, kde Němci za Druhé světové války zkoušeli torpéda, kde jsou údajně potopené bedny s padělanými britskými bankovkami, a kde umírají potápěči. Ale také jezero, které si zahrálo v bondovce. A k tomu fascinující krajina kolem.

Grundlsee

Grundlsee je jezero ležící v jihovýchodní části oblasti Salzkammergut (Ausseerland), v rakouské spolkové zemi Štýrsko, poblíž známého lázeňského městečka Bad Aussee. Nachází se pod jižními srázy pohoří Totes Gebirge sevřené lesy a skalními stěnami a jeho vzhled je velehorský. Má rozlohu 4,22 km² a je dlouhé 5,7 km a široké 0,9 km. Jeho hloubka činí 64 metrů.

Jezero se pyšní vysokou kvalitou své vody, která je označována svou jakostí jako pitná. Teplota vody v letních měsících dosahuje od 18 - 25 °C.

Jezero je pro své krasové dno velmi oblíbené mezi potápěči. Stejně jako u ostatních jezer Solné komory platí zákaz plavby lodí a člunů se spalovacími motory. Provozovány jsou zde pouze lodě (Rudolf a Traun) pro komerční využití.

Grundlsee je nejbohatší jezero na ryby v oblasti hor Salzkammergutberge. Nalezneme zde rybí druhy jako např. štika, pstruh potoční, pstruh jezerní, siven alpský, jelec tloušť, mník jednovousý, okoun říční, střevle potoční a rozličné drobné ryby (rybáři označované jako "bílé ryby" - běličky (zejména plotice obecná)).

Východně od Grundlsee leží uprostřed lesů jezero Toplitzsee (přírodní rezervace) propojené s Grundlsee atraktivní naučnou geo stezkou vedenou háji podél potoka Toplitz Bach. Na druhou stranu se dostaneme pouze lodí. Kolem jezera nejsou žádné turistické stezky. Dalšími blízkými jezery jsou Kammer See ležící hluboko v horách ještě za Toplitzsee, Lahngangsee ležící již v horách Totes Gebirge pod stěnou Graswand. Dalším blízkým jezerem je Altauseer See (712 m). Na severní straně jezera Grundlsee stojí za návštěvu soutěska Zimitztal s vodopádem Zimitz - Wasserfall.

(Zdroj: Wikipedie – https://cs.wikipedia.org/wiki/Grundlsee)

Gößler Wand

Toplitzsee

Toplitzsee je malé jezero v Solné komoře v rakouské spolkové zemi Štýrsko. Jezero se nachází v nadmořské výšce 718 m, je dva kilometry dlouhé, 400 m široké a 103 m hluboké. Ve vodě již od hloubky 20 m není obsažen kyslík. Z jezera vytéká potok Toplitz Bach, který teče do většího jezera Grundlsee. Obě jezera jsou též propojena naučnou geo stezkou vedenou háji podél potoka Toplitz Bach.

V letech 1943 až 1945 byly na jezeře prováděny zkoušky německých zbraní. Experimentovalo se zde s výbušninami a byla zde odpálena torpéda, která vytvořila velké otvory ve stěnách kaňonu. Na konci války byly v jezeře potopeny padělané bankovky.

Po ukončení 2. světové války se začaly objevovat spekulace, že v jezeře jsou ukryty zlaté rezervy Třetí říše, cenné umělecké předměty apod. Při průzkumu jezera malými ponorkami ovšem nic takového nebylo potvrzeno. V roce 1959 se ale podařilo z jezera vytáhnout bedny s padělanými bankovkami, pocházejícími z operace Bernhard.

Ponory jsou nebezpečné kvůli mnoha hnilým stromům, potopeným v jezeře. V roce 1963 zahynul během hledání údajného pokladu v jezeře potápěč. Následující čtyři týdny probíhalo pátrání po těle potápěče a jezero bylo mapováno. Poté byly v jezeře prováděny ponory financované ministerstvem vnitra za účelem hledání potopeného válečného materiálu. Po zimní přestávce roku 1964 ministerstvo už práce z finančních důvodů neobnovilo. Následoval zákaz potápění v jezeře, který trval až do roku 1983.

V roce 2000 americká společnost potápění Oceaneering zkoumala dno jezera po dobu tří týdnů bez valného výsledku. Rakouské spolkové lesy, jako správce jezera, povolily společnosti podrobné pátrání v letech 2005 až 2008. Další hledání, které měl vést Američan Norman Scott, bylo schváleno roku 2009, ale k realizaci nakonec nedošlo.

Jezero se objevilo ve scéně v komerčně úspěšném filmu z roku 1964 s Jamesem Bondem Goldfinger. Roku 1959 byl natočen film o pokladu v jezeře, nazvaný Der Schatz vom Toplitzsee, který ovšem nevzbudil velkou pozornost.

(Zdroj: Wikipedie: https://cs.wikipedia.org/wiki/Toplitzsee)

Další informace

  • Začátek výletu: Gößl
  • Konec výletu: tamtéž
  • Délka výletu: 4,5 km
  • Datum uskutečnění: čtvrtek, 16 březen 2017
  • Doba trvání výletu: Hodina chůze + dostatek času na šmejdění a prohlížení

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.