Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Větrný mlýn v Kloboukách u Brna a rozhledna Nedánov

Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)
Rozhledna Nedánov Rozhledna Nedánov

Mezisvátkové tloustnutí jsme se rozhodli přerušit krátkým vyvětráním se v přírodě. Volba padla na Klobouky u Brna, místní větrný mlýn zvaný větřák a nedalekou rozhlednu Nedánov u Boleradic. Obloha byla jak vymetená, teplota kolem nuly a žádný vítr. Krásné počasí na zimní výlet, který se nakonec protáhl skoro na 9 km a až do tmy.

Větrný mlýn v Kloboukách u Brna

Z historických pramenů se dovídáme, že v Kloboukách stávalo celkem osm větrných mlýnů, které však postupem doby zanikaly. Ještě koncem 19. století stály na jižních svazích Klobouk čtyři větrné mlýny, jak dokazuje fotografie z r. 1896.

V r. 1905 stál v Kloboukách už jen poslední mlýn. Byl postaven r. 1748 a patřil zábrdovickému klášteru. Po zrušení kláštera se stal jeho dalším majitelem Karel Endtner, po něm ještě mnoho dalších, posledním byl František Bitomský (od r. 1934).

Mlýn byl celodřevěný, německého typu (sloupový, též beraní) a stál na jižním kopci nad Kloboukama. Stavba byla provedena podle projektu tesaře Jana Riglera. Mlýn měl šíři stran 6 m a byl vysoký 14,5 metrů. Z finančních důvodů se rozhodl F. Bitomský v r. 1938 mlýn rozebrat a prodat dřevo jako stavební materiál. Proti tomu se postavil Památkový ústav v Brně a Obecní úřad v Kloboukách. Nakonec mlýn odkoupila Občanská záložna v Kloboukách, která financovala jeho renovaci. Poté mlýn nadále sloužil už jen jako historická památka. V roce 1945, při osvobozování Klobouk byl mlýn zasažen a vyhořel do základů. Zůstalo po něm prázdné místo a mnoho vzpomínek místních obyvatel.

Historie větrných mlýnů v Kloboukách je velmi bohatá a proto se skupina místních nadšenců rozhodla, že nepřipustí, aby navždy zanikla. Z podobného mlýna se podařilo zajistit hlavní části a ty byly převezeny do Klobouk. V letech 1983 – 1985 byl mlýn renovován a postaven na původním místě, kde stával poslední kloboucký větřák z roku 1748. Veřejnosti byl zpřístupněn 1.6.1985. dnes je to jeden z mála větrných mlýnů v České republice, který má kompletní vnitřní vybavení a je plně funkční.

(Zdroj: http://www.kloboukyubrna.eu/mesto-klobouky-u-brna/informace-o-meste/vetrny-mlyn)

Rozhledna Nedánov

Původní rozhledna zde stávala mezi světovými válkami. 20 metrová dřevěná věž sloužila vojenským účelům, ale i turistům jako rozhledna. Ta však zanikla po druhé světové válce. Architektem nové dřevěno-ocelové rozhledny byl Antonín Olšina. 21. května 2006 byl slavnostně položen základní kámen, avšak z důvodu nedostatku financí se stavba protáhla až do roku 2009, kdy byla stavba věže dokončena. Slavnostní otevření rozhledny proběhlo 12. července 2009. Celkově finanční náklady na stavbu rozhledny dosáhly 3 milionů Kč. Na zastřešenou vyhlídkovou plošinu umístěnou v 22 metrech nad zemí vede 105 schodů. Za dobrého počasí lze spatřit i alpský Schneeberg. Byl zde proveden vrt, i když ropa nebyla nalezena, je díky vrtu známo místní geologické podloží.

(Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ned%C3%A1nov_(rozhledna))

Další informace

  • Začátek výletu: Klobouky u Brna, Vetřák
  • Konec výletu: tamtéž
  • Délka výletu: 9 km
  • Datum uskutečnění: pátek, 30 prosinec 2016
  • Doba trvání výletu: 2 hodiny chůze

Galerie Obrázků

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.