Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Muzeum a továrna na dřevěné hračky Detoa

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Detoa - dílna pro děti Detoa - dílna pro děti

V pátek nám pršelo. Opět. Hledali jsme tedy aktivitu, při které bychom zůstali suší. Nakonec jsme se rozhodli pro návštěvu Muzea výroby dřevěných hraček v Jiřetíně pod Bukovou. Po okolí jsou na muzeum reklamní tabule, kterých si člověk nemůže nevšimnout. Přiznám se, že když jsme se o možnosti návštěvy muzea zkraje dovolené bavili, panovala vzácná shoda, že to teda ani náhodou: Čumět na nějaké dřevěné hračky, ...to raději budeme hnít na chatě. No, ... Musím přiznat, že jsme se mýlili, a že návštěva muzea - původně "znouzectnost" byla moc pěkná a líbila se jak dětem, tak dospělým.

Muzeum je provozované firmou Detoa, která se výrobou dřevěných hraček zabývá od roku 1908. Nachází se v továrně, která je sama o sobě velmi zajímavou stavbou a ukázkou industriální architektury. Normálně jsou prohlídky za plného provozu, my jsme však měli smůlu, že právě probíhala celozávodní dovolená, takže jsme provoz neviděli. Na druhou stranu tam ale bylo ticho a čisto :-). Prohlídka začíná exkurzí do historie a vysvětlení minulosti firmy. Pak se již jde do provozu a prochází se postupně různé fáze výroby od sušáren dřeva, poloautomatických soustruhů a vrtaček přes barvírnu až ke kompletaci. Vše s fundovaným výkladem. 

Celá prohlídka trvá necelou hodinu. Zlatý hřeb (hlavně pro děti) ale následuje po prohlídce, kdy si je mozné v místním obchůdku zakoupit nejenom zde vyráběné hračky, ale tady pytlík obsahující spoustu dřevěných dílků, které pravděpodobně nesplňovaly přísná kriteria na přesnost. K tomu se dostane kelímek se speciálním lepidlem a jde se do dílničky, kde si každý může z makoupeného materiálu vyrobit svoji hračku. Kdo nechce vyrábět, může si v kavárničce za sklem od dílny dát kafe nebo tak. Děcka vyrobily super výtvory, takže jsme nakonec přikoupili ještě jeden pytlík s dílky a lepidlo v uzavíratelném kelímku a výroba pokračovala ještě i na chatě. A i dospělí si vyrobili svoji vlastní hračku! :-)

Muzeum má i své FB stránky.

Další informace

  • Začátek výletu: Jiřetín pod Bukovou
  • Konec výletu: tamtéž
  • Délka výletu: 1 km
  • Datum uskutečnění: pátek, 05 srpen 2016
  • Doba trvání výletu: 2 hodiny
Více z této kategorie: « Tanvaldský Špičák

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.