Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Svatý Antonínek

Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)
sv. Antonínek sv. Antonínek

Sobotní po-obědový výlet z Uherského Hradiště na poutní místo Svatý Antonínek mezi obcemi Ostrožská Lhota a Blatnice pod Svatým Antonínkem, okořeněný návštěvou právě otevřené zrekonstruované pozorovatelny (bunkru UŽ – 6) 6. motostřeleckého pluku z Uherského Hradiště.

Chtěli jsme i s babičkou udělat krátký výlet, takže jsme to natáhli procházkou přes Střečkův kopec, čehož jsme rozhodně nelitovali, protože se nám otevřely nádherné výhledy snad na všechny strany. Vidět byla i Velká Javořina.

Cestou jsme navštívili i studánku, o jejímž jméně nemáme moc jasno. Na mapách.cz je uvedena jako Pavlišova studánka, ale na místě je pojmenovaná jako Krasotická. V každém případě krásná teda je!

Chtěli jsme navštívit i nově (23. 4. 2016) otevřenou vojenskou pozorovatelnu z let cca 1960 – 1989 označovanou jako UŽ – 6, vojenské označení, Úkryt Ženijní číslo 6, ale nevěděli jsme přesně, kde se nachází. Nakonec jsme ji ale, víceméně náhodou, našli přímo u naší trasy. Vězte, že je tady: https://mapy.cz/s/DuPM (48°57'46.527"N, 17°28'18.547"E). O bunkr se zasloužili členové Turistického oddílu Ostrožská Lhota – http://turistiol.wbs.cz/.

Článek o bunkru – pozorovatelně vyšel den před otevřením bunkru ve Slováckém Deníku: Lhoťané obnovili pod Sv. Antonínkem podzemní vojenský bunkr – http://slovacky.denik.cz/tydenik_slovacko/lhotane-obnovili-pod-sv-antoninkem-podzemni-vojensky-bunkr-20160423.html.

I Česká televize odvysílala o bunkru / pozorovatelně UŽ-6 pod Svatým Antonínkem ve středu 27. 4. 2016 reportáž: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096902795-studio-6/216411010100427/video/467657.

Návštěva bunkru je velmi zajímavá a bude o to zajímavější, až se nadšeným provozovatelům podaří bunkr dovybavit dobovou výstrojí.

Od pozorovatelny je nádherný výhled na Ostrožskou Lhotu, Ostrožskou Novou Ves, Kunovice a Uherské Hradiště. Leskne se hladina Ostrožských jezer a nad Buchlovem bude za chvíli zapadat slunce. Moc pěkný výhled!

Stačil už jen skok (v průběhu kterého jsme odlovili geocache Památka na frontu) a jsme u kostelíku sv. Antonínek. Celý poutní areál i s křížovou cestou je velmi zajímavý. Jenom škoda, že jsme se tam dostali právě v pět hodin, kdy se kostel zavíral.

Další informace

Média

Galerie Obrázků

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.