Vytisknout tuto stránku

Vodopád na Šebrovce a Dubový kopec

Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)
Vodopád na Šebrovce Vodopád na Šebrovce

Procházka akorát tak na zimní odpoledne – necelých 9 kilometrů, v průběhu kterých se budete cítit natolik daleko od civilizace, že neuvěříte, jak blízko od Brna se nacházíte. Na vodopád znašený v mapách jako „Vodopád Šebrovka“ jsem se chtěl už dlouho podívat. A konečně na něj přišla řada. Tím víc to bude dobrodružnější, že nám nasněžilo. A do toho vysvitlo Sluníčko. Takže vzhůru do Svinošic!

Než jsme dojeli do Svinošic, tak se zatáhlo :-) ...ale to přece nevadí! Auto parkujeme na místě, které jsme objevili skoro před rokem při našem výletu na Babí lom a vyrazili jsme po vedlejší silnici do Šebrova (celou cestu jsme nepotkali ani jedno auto). Cestou náhodou odlovíme geocache GC23WNA Svinosice, která je nápaditě udělaná, ale oku starého kačera prostě neunikne!.

V Šebrově se u Zahradnictví u Kopřivů otáčíme ostře doleva na Pivní cyklostezku Petra Bezruče a jdeme jakoby zpět ke Svinošicím. Tady jsme se nechali nachytat a následovali cyklostezku i tam, kde jsme z ní měli sejít vlevo do údolí Šebrovky. No nic, tak jsme si 200 metrů zašli. Údolím Šebrovky, které je poměrně ostře zaříznuté, vede cesta, která ovšem často přechází přes potok z jedné jeho strany na druhou. Není to velký problém – vždy se to dá přejít suchou nohou přes klacky nebo kameny. Po necelém kilometru dojdeme v Vodopádu Šebrovka – což je asi metr vysoký skalní stupeň, který Šebrovka za „mohutného rachotu, tříštící se vody a mlžného oparu“ statečně překonává (prosím nesrovnávat s výletem na Kokořín!). Ale jako jo, je to pěkné místo a sníh tomu dodává další rozměr. Škoda, že bylo hodně tma na focení z ruky, takže fotky jsou nic moc.

O pár set metrů dál je na Šebrovce ještě jeden podobný skalní stupeň a celkově se potůček klikatí skalním dnem údolí. Za návštěvu to určitě stojí, navíc se tu dá odlovit keška GC5HTN6 Jaluch. V jednom místě jsme se rozhodli zkrátit si cestu a vydali se doleva do svahu v místech, kde jsme cestu spíše tušili, než že by tam opravdu byla. Nad svahem už ale pokračovala pěkná lesní cesta, která nás dovedla až na asfaltovou silničku a po ní pak doleva na rozcestí pod Dubovým kopcem – kdybychom se po ní vydali doprava (a pak po zelené), dostali bychom se na Bukovec

Odtud jsme pokračovali po červené turistické značce k přístřešku pod Dubovým kopcem a památníku Josefa Šotoly (keška GC3F26 Z Josef Sotola, ale tu jsme nehledali). 

Přístřešek Pod Dubovým kopcem a památník Josefa Šotoly na Google StreetView

Odbočili jsme z červené značky doleva na lesní cestu a přes plochý vrchol (528 m.n.m.) Dubového kopce jsme se vrátili na zelenou značku, po které jsme sešli (místy spíše zklouzli) zpět do Svinošic, odkud jsme vyšli.

Další informace

Galerie Obrázků