Vytisknout tuto stránku

Raketová základna Rapotice / Zbraslav

Ohodnotit tuto položku
(4 hlasů)
Raketová základna Rapotice / Zbraslav Raketová základna Rapotice / Zbraslav

Díky kamarádovi jsem se dozvěděl o bývalé raketové základně protiletadlové obrany Brna, která byla vystavěna na konci osmdesátých let mezi obcemi Rapotice a Zbraslav na rozhraní Jihomoravského kraje a Vysočiny. V části areálu je nyní věznice Rapotice, ale většina plochy je pustá a zdevastovaná. Důvod vydat se na průzkum.

O historii základny se dozvíte na níže odkazovaníém webu fortifikace.net. Areál byl původně obehnán dvěma ploty – vnější byl drátěný a po dvaceti metrech následoval plný betonový. Mezi ploty byla původně mýtina pro pochůzky strážní služby – dnes hustě zarostá náletovými dřevinami (ostatně jako všude v areálu). Není potřeba nic přelézat, vnější plot již v podstatě neexistuje, brána vnitřního je jako Ementál. Oproti očekávání nejsou nikde žádné varovné cedule zakazující vstup, takže vzhůru dovnitř – nepřišli jsme nic ničit, ale podívat se na kus naší historie.

Při pohybu v areálu je třeba dávat pozor na různé šachty, které mohou občas překvapit. Prohlédli jsme si klamnou odpalovací rampu, prostor odpalovací rampy pro rakety S-200 používaný nyní jako střelnice a také asi nejviditelnější stavby – rampy na naváděcí radarovou techniku, díky kterým se radary dostaly nad úroveň vrcholků stromů.

Na rampě K-1B. Foto: Martin Karásek

Zbývá snad jen poděkovat, že tato raketová základna nemusela být nikdy použita, a že její vojenský význam ztratil velmi rychle smysl.

Další informace

Média

Galerie Obrázků

1 komentář