Kuželovi.cz

...vstup na vlastní nebezpečí

Rakousko

Rakousko (19)

Procházka na hodinku a půl (před spaním, nebo po obědě na vytrávení) z kempu Anderwald na vyhlídku Tabor. Výšlap je to nenáročný, ale vděčný jak pro děti, tak pro dospělé. Odměnou jsou nádherné výhledy na Faaker See, Karavanky s Mittagskogelem a Dobratsch. Pokud budete kempovat u Anderwaldů, rozhodně tuto trasu nevynechejte.

Ráj pro každého (duší) kluka, který má rád vojenskou historii, bunkry, děla a tanky. Opevnění z dob studené války, které mělo za úkol zastavit/zpomalit předpokládaný postup Maďarské armády (Varšavská smlouva) snažící se vrazit klín mezi Itálii a Německo (NATO). Naposledy mobilizováno v době Jugoslávské krize.

To si takhle jednou říkal gróf Esterházy, že by si k tomu grófství přibral i uhlobaronství kamenobaronství. A protože měl na svém panství vhodný kopec, ze kterého těžili už před dvěma tisíci let staří Římané vápenopískové bloky na stavbu nedalekého sídla Petronell-Carnuntum, začali z toho kopce těžit taky. A docela jim to šlo (a jde dodnes), protože například slavný Stephansdom ve Vídni je postaven z místního šutru. V Rakousku nebylo zvykem lidem brát jejich díry do země, takže Esterháziovci díru postupně rozšiřovali, až je napadlo, že by se do ní vešlo celé divadlo.

Po lyžování na Tauplitzalm jsme se večer vydali na noční sáňkování na Grafenwiese. Místo se nedalo minout – už z dálky je slyšet jekot sáňkařů a vidět osvětlená dráha.

Po výletu okolo Altausseer See jsem se večer vydali na prohlídku místních solných dolů - Altaussee Salzwelten. Sůl se v Altaussee začala těžit později, než v sousedním Hallstattu – až kolem roku 1100. Možná kvůli tomu, že se nachází poměrně hluboko, až 300 metrů od začátku štoly. Ale těží se tu dodnes.

Strana 1 z 4